Dylemat opiekuna: Czy pozwalać obcym głaskać psa?

głaskany akita inu

Dziś psy mają w przestrzeni publicznej coraz więcej praw i są niemal wszędzie akceptowane. W kawiarniach i restauracjach czekają na nie miski z wodą, a nawet specjalne menu. Psa można coraz częściej zabrać do hotelu, na plażę, na imprezę w plenerze, a nawet do pracy… Psy stały się elementem miejskiego krajobrazu i ich obecność w miejscach publicznych i lokalach nikogo już nie dziwi.

Dzieje się tak, ponieważ miłośników psów jest coraz więcej, a to jest z kolei wywołane zmianą roli psa w rodzinie — większość psów z pracujących stała się kompanami ludzi o prawach równych wszystkim innym członkom ludzkiej rodziny.

Pies w przestrzeni publicznej potrzebuje przestrzeni osobistej

Jakie emocje wzbudza w nas widok uroczych, puchatych psiaków? Od razu chce się podejść i pogłaskać!

Jako prawdziwi miłośnicy psów wiemy jednak, że niekoniecznie pies chce lub nie powinien być głaskany. Pies jest może i elementem przestrzeni publicznej, ale na pewno nie publicznym dobrem! To nie ławka w parku. Każdy pies ma swój bagaż doświadczeń, określony charakter (może być mniej lub bardziej towarzyski), a także posiada potrzeby i naturalnie prawa.

To znaczy, że zawsze trzeba trzymać się od psa z daleka?

Pamiętając, że pies to istota czująca tak samo jak człowiek, tak samo doświadczająca dyskomfort, niechęć i strach; pamiętając, że pies może być w trakcie hospitalizacji, że istnieją psy bardziej bojaźliwe i zestresowane lub bardziej porywcze; szanując przestrzeń osobistą zwierzęcia oraz jego właściciela, jesteśmy na dobrej drodze, by nauczyć się prawidłowego obchodzenia z napotkanymi w przestrzeni publicznej psami.

Jako właściciel musisz sam zdecydować, czy Twojego pupila wolno głaskać czy nie.
Ty znasz swojego psa najlepiej — wiesz, jaki ma charakter, czy stan jego zdrowia pozwala na kontakt z obcymi, czy lubi pieszczoty, czy nie boi się obcych. Jeśli nie masz nic przeciwko, by ktoś pogłaskał Twojego psa i jesteś pewny, że pies chętnie przyjmuje wszelkie pieszczoty, w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, by kontakt z psem takiej osobie umożliwić. Wciąż jednak należy pamiętać o podstawowych zasadach obchodzenia się z psem. I tutaj już wszystko zależy od naszej wiedzy i świadomości, jak należy postępować, witając się z psem. Poniżej zasady, których należy koniecznie przestrzegać.

Nie mam nic przeciwko głaskaniu — zasady dla miłośnika psów

pies w przestrzeni publicznej

Widzisz przeuroczego psa, który siedzi przy nodze właściciela, stojącego w kolejce po lody lub czytającego książkę na ławce w parku. Chcesz podejść i przywitać się z psem. Jak to robisz?

Podpowiemy. Tych zasad trzymaj się zawsze!

Jeśli chcesz pogłaskać czyjegoś psa, najpierw zapytaj właściciela o zgodę. Szanuj wolę opiekuna i autonomię psa — nie obrażaj się, jeśli otrzymasz odpowiedź negatywną. Po prostu skomplementuj psa, jeśli Ci się podoba i odejdź.

Nie podchodź do psa od tyłu i nie zaskakuj w żaden sposób, żadnym gwałtownym ruchem. Najlepiej zaczekaj, aż pies sam do Ciebie podejdzie i obwącha. Jeśli jest bardzo towarzyski i śmiały, z pewnością nie będziesz musiał długo na to czekać.

Nie męcz psa. Pogłaskaj go po grzbiecie, podrap za uszami, ale nie przesadzaj z czułościami. Bardzo ważne: Nie pacaj psa po czubku głowy! To miejsce jest bardzo wrażliwe u większości psów i jego dotykanie sprawia psu często spory dyskomfort lub wywołuje stres.

Nie życzę sobie głaskania — idea żółtej wstążki

pies z żółtą wstążką

Jeśli nie chcesz, żeby ktokolwiek obcy dotykał Twojego pupila, zawiąż przy jego szelkach lub obroży żółtą wstążkę. Jest to umowny symbol, który ma sygnalizować, że dany pies potrzebuje z jakiegoś powodu więcej przestrzeni — może na przykład być chory, bojaźliwy, agresywny lub suczka może mieć cieczkę. Oczywiście nie każdy wie, co oznacza żółta wstążka u psa, dlatego niekiedy i tak trzeba będzie chętnemu do zabawy z psem cierpliwie wyjaśnić, że nie życzymy sobie, by pies był zaczepiany.

Decyzja należy do opiekuna i pamiętajmy, żeby ją uszanować, niezależnie od naszego osobistego wrażenia czy przekonania!

Całe mnóstwo informacji o psach znajdziesz w Magazynie o zwierzętach zooplus.

Leave a Reply