Wiosenna pielęgnacja sierści kota

Sierść kota

Wiosenna pielęgnacja sierści kota jest nieco bardziej wymagająca niż w innych okresach, gdyż zwykle właśnie na okres wiosenny przypada czas linienia czyli utraty sierści.

Czy powinienem się martwić, że kotu wypada sierść?

Linienie kota na wiosnę lub z początkiem lata jest zjawiskiem zupełnie naturalnym, jednak zdecydowanie wymaga większego zaangażowania właściciela w pielęgnację pupila.

Optymalna pielęgnacja sierści w trzech punktach

  • Regularne szczotkowanie

Wyczesuj sierść kota 2-5 razy w tygodniu miękką szczotką (wypróbuj na przykład dwustronną szczotkę Trixie), częstotliwość czesania zależy oczywiście od stopnia linienia oraz długości i gęstości sierści pupila. Rasy długowłose powinno się czesać codziennie, by unikać powstawaniu kołtunów – jeśli nie dasz rady rozczesać kołtuna, usuń go trymerem. Do pielęgnacji sierści krótkiej doskonale sprawdzają się rękawice do pielęgnacji. Jeśli Twój kot lubi rytuały pielęgnacyjne, możesz sprawić mu dodatkową przyjemność, wygładzając jego sierść i jednocześnie masując, za pomocą szczotki do masażu Zoom Groom od Kong Cat. Ogromną popularnością wśród właścicieli kotów cieszy się FURminator deShedding Tool dla kota. Jest to poręczny i wydajny przyrząd do usuwania luźnej sierści z funkcją obcinania sierści, redukuje jej wypadanie aż do 90%. FURminator dostępny jest dla kotów różnej wielkości, zarówno krótko-, jak i długowłosych.

  • Zbilansowana dieta

Zbilansowana, dobrze dobrana i skomponowana dieta to podstawa zdrowia kota, w tym zdrowia jego skóry i sierści. Pierwszym sygnałem świadczącym o niekoniecznie dobrej dla kota diecie i powodem do zmiany karmy na specjalistyczną jest zmatowienie się sierści. Wielu producentów oferuje specjalne karmy dla skóry i sierści, zarówno mokre, jak i suche. Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą specjalistycznych karm dla kota wspierających kondycję sierści i skóry na zooplus.pl. Kliknij tutaj.

  • Dodatkowa suplementacja w okresie linienia

Niezmiernie ważna dla kondycji sierści i zdrowia skóry jest wystarczająca zawartość w pożywieniu pupila odpowiednich substancji odżywczych. Zwykle karmy rozwinięte z myślą o takiej pielęgnacji zawierają wszystkie potrzebne substancje. Jednak w przypadku stosowania diety typu BARF, diety wegetariańskiej czy podawania kotu posiłków domowych, konieczna jest dodatkowa suplementacja preparatami zawierającymi kwasy tłuszczowe omega-3 i -6, pierwiastki śladowe, m.in. żelazo, miedź i jod oraz witaminy, przede wszystkim z grupy B.

Łysienie u kota

Mój kot traci wyrazie za dużo sierści i łysieje

Zwłaszcza u kotów niewychodzących obserwuje się czasami wypadanie tak dużej ilości sierści, że przez przerzedzone futerko widać łyse miejsca. Taki stan rzeczy może mieć wiele przyczyn, najczęściej jest jednak wynikiem zaburzeń zdrowotnych, takich jak między innymi: alergie pokarmowe, infekcje bakteryjne i grzybicze, inwazja pasożytów, zmiany hormonalne, choroby tarczycy czy nowotwory. Tak więc podłożem łysienia mogą być choroby bardzo poważne. Gdy zaobserwujesz niepokojące objawy, nie zwlekaj i udaj się koniecznie do lekarza weterynarii, by zdiagnozował przyczynę i doradził, jakie środki należy podjąć. Jeśli weterynarz wykluczy podłoże zdrowotne, można przypuszczać, że powodem łysienia u kota jest duży poziom stresu, który u tych wrażliwych istot wywołać nietrudno – każda zmiana lub nawet chwilowa nerwowa atmosfera w jego otoczeniu bardzo znacząco wpływa na samopoczucie kota. Pamiętaj, że koty wyczuwają nasze emocje! Postaraj się stwierdzić, co może stanowić źródło stresu pupila i zadbaj o jego komfort psychiczny, eliminując je.

Więcej informacji o zdrowiu i pielęgnacji kota znajdziesz w Magazynie o zwierzętach zooplus.

Leave a Reply