Królik gryzoniem?

zajęczaki

Właściciele królików z pewnością znają odpowiedź na postawione w tytule pytanie. Jednak bardzo wiele osób wciąż mylnie, często nieświadomie klasyfikuje króliki do rzędu gryzoni. Zaskoczony? Przeczytaj więc, jakim zwierzęciem jest popularny, uroczy domowy królik…

Trochę biologii

Królik, podobnie jak i każdy z gryzoni, jest ssakiem. Ssaki to gromada obejmująca wiele rzędów, do których z kolei zalicza się liczne gatunki zwierząt – jednym z gatunków z gromady ssaków jest królik, np. leśny.

Gryzonie to rząd ssaków, o łacińskiej nazwie Rodentia, który liczy aż 2368 gatunków! Jest to najliczniejszy rząd w gromadzie ssaków. Króliki zalicza się natomiast do rzędu zajęczaków (łac. Lagomorpha). Szacuje się, że istnieją 92 gatunki zajęczaków.

Co gryzonie i zajęczaki mają wspólnego?

Jak wyżej – gryzonie i zajęczaki należą do jednej gromady, mianowicie ssaków. Są więc kręgowcami, żywią się mlekiem swoich matek, w większości cechuje je obecność owłosienia i ciepłokrwistość. Z wyjątkiem jajorodnych stekowców, wszystkie współczesne ssaki są żyworodne.

domek dla myszy

Dlaczego to się myli?

W ofercie niemal wszystkich sklepów zoologicznych można znaleźć produkty przeznaczone dla królików. To jedne z najpopularniejszych małych zwierząt domowych, dlatego zapotrzebowanie na pokarm i akcesoria dla królików bezustannie plasuje się wysoko. Niestety bardzo wiele sklepów popełnia zasadniczy błąd i klasyfikuje króliki do rzędu gryzoni, do którego króliki nie należą. Owszem, gryzonie i króliki łączy wiele cech wspólnych. Podobieństwem, który być może przesądza o takiej klasyfikacji, jest potrzeba zarówno u królików, jak i u gryzoni, regularnego ścierania zębów, które podlegają nieustannemu wzrostowi. W tym celu zarówno królikom, jak i gryzoniom, podawać należy na przykład specjalne drewienka do gryzienia lub kolby do chrupania, inaczej zęby przerosną, co doprowadzi do tego, że zwierzęta nie będą mogły się posilać.

Co różni gryzonie i zajęczaki?

Układy pokarmowe i aparaty gębowe gryzoni i królików jednak znacznie się od siebie różnią.  

Gryzonie nie posiadają kłów, a ich siekacze – po dwa w górnej i dolnej szczęce – mają kształt dłutowaty. Gryzonie zaliczane są do roślinożerców, chociaż wiele ich gatunków uzupełnia dietę pokarmami także pochodzenia zwierzęcego.

królik miniaturowy

Przedstawiciele zajęczaków mają w górnej wardze nie jedną, lecz dwie pary siekaczy – pod parą dużych, stale rosnących siekaczy znajduje się para małych. Cechuje je ponadto specyficzny sposób przyjmowania pokarmu, pozwalający w pełni wykorzystać zawarte w nim składniki odżywcze.

Jeśli masz królika, pewnie zaobserwowałeś już pewne zjawisko – otóż, króliki zjadają własne odchody, a konkretnie tak zwany kał nocny, inaczej cekotrofy. Cektotrofy zaopatrują zwierzę w niezbędne substancje odżywcze oraz witaminę B. Jedynie w ten sposób, poprzez wydalenie i ponowne spożycie odchodów, substancje odżywcze mogą być przez organizm królika optymalnie wchłonięte. Zjadanie kału nocnego przez króliki jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania procesów trawiennych oraz świadczy o ogólnym zdrowiu zwierzątka. Króliki nie powinny natomiast zjadać kału dziennego, a więc charakterystycznych suchych „bobków”.

Chcesz dowiedzieć się więcej o króliku domowym? Przeczytaj artykuł na jego temat w Magazynie o zwierzętach zooplus.

Sklep dla małych zwierząt zooplus

Jako że króliki gryzoniami nie są, ale z całą pewnością są małymi zwierzętami, w sklepie zooplus produktów dla królików szukaj w zakładce “Małe zwierzęta”. Znajdziesz tam liczne produkty zarówno dla królików, jak i dla świnek morskich, fretek, szynszyli, koszatniczek, chomików, myszy oraz innych gryzoni. By przejść do sklepu dla małych zwierząt zooplus, kliknij tutaj.

Zapraszamy!

Leave a Reply