Słynne koty

słynne koty

Łajka, Hachiko, Jean – te słynne, można rzec legendarne psy znane są naprawdę szerokiemu gronu ludzi na całym świecie. Jednak nie tylko psy zapisały się w historii filmu, nauki i świata.

Również koty zasłynęły jako aktorzy czy celebryci, jako pupile polityków oraz ze względu na swoje wyjątkowe umiejętności lub cechy charakteru.

Znani właściciele

Znani właściciele kotów

Niektóre koty zasłynęły z tego, że były pupilami znanych osobistości. Na przykład kot o imieniu Socks należał do rodziny prezydenta Stanów Zjednoczonych Billa Clintona, znany był z publicznych wystąpień ze swoim właścicielem. Tak, Socks mieszkał w Białym Domu. Mógł poruszać się po całym budynku bez żadnych ograniczeń. Podobno w posiadłości spodobało mu się tak bardzo, że kiedy rodzina Clintów przeprowadzała się do Nowego Jorku, Socks postanowił zostać w Waszyngtonie.

Kot Humphrey natomiast zasłynął z tego, że pełnił skutecznie zaszczytną funkcję myszołapa w siedzibie premiera na Downing Street 10 w Londynie, w Wielkiej Brytanii. Swój „urząd” sprawował w czasie, kiedy w siedzibie urzędowała Margaret Thatcher, John Major oraz Tony Blair. Poprzednikiem Humphrey’a był Wilberforce, który służył dzielnie za czasów Edwarda Heatha, Harolda Wilsona, Jamesa Callaghana oraz w początkach pełnienia urzędu przez Margaret Thatcher.

Koty towarzyszyły jednak nie tylko politykom. Według licznych podań kot arabski o imieniu Muezza towarzyszył prorokowi Mahometowi. Legend o kocie istnieje mnóstwo, ale czy faktycznie taki kot istniał – nie mamy pewności.

Za to Chico istniał z całą pewnością, choć jest także i postacią fikcyjną w książce, której narrację prowadzi. Książka to jest biografią papieża Benedykta XVI widzianą oczami… kota Chico. Książka przeznaczona jest dla najmłodszych i opowiada o odwiedzinach kardynała w domu rodzinnym w mieście Pentling, który znajdował się po sąsiedzku z domem, w którym przebywał Chico.

Koci celebryci

Znane koty

Kto nie zna dziś mema z kotem o chyba najbardziej skwaszonym wyrazie twarzy, jaki jest tylko możliwy? Tardar Sauce (czyli Sos Tatarski) to urodzona 4. kwietnia 2012 kotka z genetyczną wadą powiązaną najprawdopodobniej z karłowatością. Choroba ta sprawiła, że kotka wygląda niespotykanie, a jej właścicielka doskonale wiedziała, jak to wykorzystać. Tardar Sauce zasłynęła dzięki wrzuconej na Reddita fotce jako Grumpy Cat, czyli Zrzędliwy Kot. Później właściciele utworzyli jej oficjalną stronę na Facebook’u, a gazeta The Wall Street Journal niespełna rok później (2013) opublikowała zdjęcie kotki na pierwszej stronie. Grumpy Cat pojawiła się również na okładce New York Magazine i do dzisiaj gwiazda jej popularności nie gaśnie.

Innym internetowym celebrytą jest japoński kocur szkocki zwisłouchy o imieniu Maru. Maru zyskał popularność za sprawą serwisu Youtube. Tutaj możesz zobaczyć filmik z jego udziałem, więcej filmików znajdziesz na kanale o nazwie mugumogu. Maru należy do najczęściej oglądanych zwierząt na Youtube – jest światowym rekordzistą Guinnessa w tej właśnie kategorii. Video z Maru można kupić także na płycie DVD, poza tym Maru jest w tym momencie także aktorem reklamowym i modelem na okładkach prasy.

Ruda, pręgowana kotka Orangey była z kolei nagradzaną za swój dorobek aktorką! Zagrała między innymi w kultowym Śniadaniu u Tiffany’ego czy serialu Our Miss Brooks. Orangey dwukrotnie odznaczona została prestiżową nagrodą filmową PATSY Award, którą przyznaje się zwierzęcym aktorom. Orangey na IMDb.

Służba nauce i dobru publicznemu

Koty w nauce

Nie do pominięcia w tej kategorii jest kotka Félicette, będąca jedynym w historii kotem, który odbył udany lot kosmiczny i jednocześnie pierwszym w ogóle kotem wysłanym w kosmos (rok 1963).

F.D.C. Willard natomiast to niebywale nietuzinkowa postać. Był to kot syjamski żyjący w latach 70. XX wieku w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych, którego właścicielem był fizyk i matematyk Jack H. Hetherington. Nie byłoby w tym naturalnie nic dziwnego, gdyby nie fakt, że F.D.C. Willard jest oficjalnie współautorem pracy naukowej na temat fizyki niskich temperatur i autorem kolejnej! Jak do tego doszło? Z tym pytaniem związana jest pewna ciekawa historia. Dokładnie opisuje ją ten artykuł. Zachęcamy do lektury!

W 2001 roku udało się sklonować pierwszego kota. CC (Carbon Copy lub Copy Cat) urodziła się 22 grudnia i jest pierwszym sklonowanym zwierzęciem domowym. Co ciekawe, CC nie jest podobna do Rainbow, dawczyni materiału genetycznego, o czym zdecydowała przypadkowa mutacja genu.

Dachowiec o imieniu Fred zasłynął jako formalnie zarejestrowany tajny agent. Pomagał nowojorskiej policji w śledztwie związanym z podejrzeniem o prowadzenie nielegalnej praktyki weterynaryjnej. Fred brał udział w akcji prowokacyjnej jako rzekomy pacjent, swoje zadanie wykonał bez pudła, przestępca został aresztowany i przyznał się do krzywdzenia zwierząt i innych postawionych mu zarzutów. Fred po zasłużeniu się w akcji został odznaczony nagrodą dla funkcjonariuszy i został wyróżniony przez burmistrza odznaczeniem Mayor’s Alliance Award. Również potem Fred nie spoczął na laurach – został przeszkolony na kota terapeutycznego do pracy z dziećmi.

Wyjątkowe zdolności lub cechy

wyjątkowe umiejętności i cechy

Kotka Creme Puff zasłynęła z kolei ze swojej nieprzeciętnej długości życia. Żyła… 38 lat i 3 dni! Ustanowiła tym samym rekord długości życia kota domowego. Co ciekawe, do tego samego właściciela co Creme Puff należała także kotka rasy sfinks o imieniu Granpa, która żyła przez… 34 lata i 2 miesiące! Wygląda na to, że ich właściciel zgłębił tajemnicę długowieczności…

Przykład naprawdę zagadkowych zdolności u kota stanowią wyjątkowe zdolności kota o imieniu Oscar. Oskar mieszkał na oddziale demencyjnym w placówce rehabilitacyjno-opiekuńczej. Z czasem kot zaczął robić obchody po salach pacjentów, niczym lekarz. Nadzwyczajny był fakt, iż Oskar zdawał się wiedzieć, kiedy dla pacjenta nadchodziła pora przejścia na drugą stronę, gdyż zawsze zostawał przy łóżku takiego pacjenta, szacuje się, na około 2 h przed jego śmiercią. Spekulacji na temat podłoża tych niezwykłych zdolności Oskara było wiele. Niektórzy behawioryści uznali, że Oskar wyczuwa zachodzące w ciele umierającego człowieka reakcje chemiczne za sprawą ponadprzeciętnego węchu. Inni twierdzą, że przyczyną być może był brak ruchu u pacjenta. Tak czy inaczej, Oskar został nagrodzony za troskę o pacjentów i dotrzymywanie im towarzystwa w ostatnich chwilach życia tablicą pamiątkową na ścianie placówki, w której mieszkał.

Kot z legendyLokalna kocia legenda

Odwiedzając Szczecin koniecznie należy przejść się Aleją Żeglarzy. Znaleźć tam można niedawno odsłonięty pomnik kota stojącego pionowo, ubranego w spodnie i żeglarski pas. Jest to kot Umbriaga. Właściwie jest to postać fikcyjna z miejskich i żeglarskich podań, jednak wzoruje się na żyjącym faktycznie, w latach 40. XX wieku, rudym kocurze. Kot ów mieszkał w pobliżu przystani i często wypływał jako gość na jachtach i łajbach tamtejszych żeglarzy. Opowieści o żeglującym kocie zapadły głęboko w pamięć mieszkańcom Szczecina, którzy do dziś wykorzystują postać Umbriagi w bajkach dla dzieci, szantach, nazwach wydarzeń, a nawet lokalnych nazwach własnych.

Przykładów kotów, które zapisały się na kartach historii jest oczywiście znacznie więcej. Z powodzeniem mogą konkurować w kategorii liczebności ze sławnymi psami.

Ty również chciałbyś, żeby Twój kot został sławny? Zacznij od stworzenia dla niego profilu pupila na zooplus! Możesz wgrać zdjęcie swojego zwierzaka i zgłosić je jako “zdjęcie dnia” na naszym sklepie dla zwierząt zooplus. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj. Być może będzie to początek jego wielkiej internetowej kariery?

Życzymy Tobie i Twojemu kotu wymarzonego życia, niezależnie od tego, czy chcecie byś sławni, czy wolicie wieść je spokojnie w domowym zaciszu.

Leave a Reply