Ciekawostki: Znane psy

Słynne psy

W tej notce chcemy Wam przypomnieć lub zapoznać Was ze znanymi psami, niekoniecznie tylko z seriali czy filmów, ale także takimi, które „w prawdziwym życiu” zasłynęły ze swoich dokonań czy szczególnych cech.

Najsłynniejsze polskie owczarki niemieckie

Wielu reżyserów w swoich produkcjach decyduje się na współpracę właśnie z psami tej rasy. Być może tendencja ta bierze się stąd, że owczarki niemieckie to rasa zajmująca wysokie, trzecie miejsce na zaszczytnej liście najinteligentniejszych ras psów. Cechuje je ponadto posłuch wobec pana, wytrwałość, zręczność, kondycja, pewność siebie i nierzadko niebywała odwaga. Rasa ta należy do najbardziej rozpoznawalnych i najpopularniejszych ras psów w ogóle, w Polsce znana stała się przede wszystkim za sprawą swoich przedstawicieli występujących na srebrnym ekranie.

Owczarek niemiecki

Czy jest ktokolwiek, kto nigdy nie słyszał o takim gwiazdorze, jak owczarek niemiecki Szarik z „Czterech Pancernych”? Zapewne takich osób jest bardzo niewiele. Jednak… Szarika nie grał wcale jeden aktor. W rzeczywistości rolę Szarika odgrywały trzy różne owczarki niemieckie tresowane przez Franciszka Szydełko. Najczęściej był to bardzo utalentowany aktorsko pies milicyjny Trymer, pozostałe to Spik i Atak. Ten ostatni był najsilniejszy i najbardziej wysportowany, dlatego wykorzystywano go przede wszystkim do scen wymagających dobrej kondycji. Wyglądem jednak różnił się dość od Trymera, dlatego przed zdjęciami był zawsze specjalnie charakteryzowany.

Inną znaną z telewizji postacią jest komisarz Alex – główny bohater serialu o tak samo brzmiącym tytule, policyjny długowłosy owczarek niemiecki, obdarzony ponadprzeciętnym węchem i talentem do radzenia sobie z przestępcami. W rolę komisarza Alexa, którego pierwowzorem był niemiecki komisarz Rex, także wcielają się na zmianę aż trzy owczarki: Ramzes, którego zadaniem jest odgrywanie scen niebezpiecznych i kaskaderskich, grający większość pozostałych scen Rocky Matador oraz zastępujący w razie potrzeby dwójkę poprzedników Wafel. W tym momencie cieszący się niemałą popularnością serial liczy już 11 sezonów.

Mimo iż nie był owczarkiem niemieckim, nie można przy wspominaniu tak wspaniałych polskich psich aktorów, nie wspomnieć Saby z ekranizacji „W pustyni i w puszczy” Henryka Sienkiewicza z 1973 roku. Saba w książce był mastifem, lecz jego rolę w filmie odgrywały na zmianę dwa dogi niemieckie maści żółtej o imionach Łoś i Apacz, które podobnie jak odgrywające Szarika owczarki niemieckie trenowane były przez wybitnego Franciszka Szydełkę, który o tej właśnie współpracy opowiada w książce „Pyskiem do kamery” Katarzyny Nowickiej. Po zakończeniu zdjęć Łosia odkupiła polska ambasada w Kairze, a Apaczem zaopiekował się filmowy Staś, aktor Tomasz Mędrzak.

Amerykańscy gwiazdorzy filmowi

Familijny film „Beethoven” o przygodach psa rasy bernardyn o tak właśnie muzycznie brzmiącym imieniu doczekał się od 1992 do 2008 roku aż pięciu sequeli. Grający w pierwszej i drugiej części filmu bernardyn nazywał się naprawdę Chris i tresowany był przez aktorkę i treserkę Eleanor Keaton. Co ciekawe, Chris radził sobie naprawdę doskonale w swojej pracy, nie potrzebował niemal dublerów. Missy, wybrankę Beethovena z drugiej części filmu, grały aż cztery suczki, a ich czwórkę szczeniąt aż 44 pieski! Szczeniaczki rosły w tak szybkim tempie, że co jakiś czas po prostu musiały być zastępowane młodszymi.

Chihuahua

Niemałą furorę w 2001 roku zrobił uroczy Chihuahua o imieniu Moonie, a to za sprawą pewnej siebie, przyjaznej i nieco rozpuszczonej, za to w stu procentach „Legalnej Blondynki”. W polskiej wersji językowej bohater grany przez Moonie’ego nazywał się Goliat, w oryginale piesek wabi się Bruiser, co z angielskiego oznacza osiłka lub byka. W obu wersjach jednak imię słodkiego aczkolwiek zadziornego malucha kontrastuje znacznie z jego fizycznymi cechami, co budzi sympatię i zwraca uwagę. Film odniósł wielki sukces, zarówno pierwsza, jak i druga jego część, i przyczynił się do spopularyzowania rasy Chihuahua.

Psy wystawowe i „twarze” telewizji

Prawdziwym polskim celebrytą w tej dziedzinie, znanym nie tylko w naszym kraju, ale także poza jego granicami, jest miniaturowy pudel morelowy Bu-Bu Mon Cheri Adorea, pies dziennikarza multimedialnego Bohdana Gadomskiego, wielokrotny złoty medalista wystaw w Berlinie, Bratysławie i Budapeszcie. Otrzymał 50 złotych medali, 38 pucharów i 6 tytułów dożywotnich. Bu-Bu był psem wszechstronnym, nie tylko potrafił się pięknie zaprezentować, ale popisywał się również talentem aktorskim. Możemy podziwiać go w teledyskach choćby Natalii Kukulskiej czy też w filmie „Lawstorant”, gdzie zagrał u boku m.in. Michała Wiśniewskiego, Zbigniewa Buczkowskiego oraz własnego właściciela, Bohdana Gadomskiego.

Jamnik

W początkach lat 80’ popularność na całym Świecie zyskał kolorowy jamnik Waldi. W trakcie Igrzysk Olimpijskich w 1972 roku dumnie reprezentował gospodarza tego sportowego wydarzenia – Niemcy, wskutek czego stał się jednym z symboli kraju, kojarzonym z nim do dziś.

Najwierniejsze psy

W historii zapisały się także psy znane ze swojego zaskakującego oddania i wierności wobec właściciela. Niektórzy Krakowianie poznali i pamiętają kundelka Dżoka, który przez cały 1990 rok czekał na rondzie Grunwaldzkim na swojego pana, który zmarł w tym miejscu. Dziś na Bulwarach Wiślanych stoi pomnik wiernego Dżoka, który przypomina Krakusom o tym niesłychanie oddanym czworonożnym przyjacielu człowieka.

Skye terrier o imieniu Bobby przez 14 lat przychodził podobno na grób swojego pana Johna Graya. Jemu również postawiono pomnik w pobliżu grobu właściciela. Podobnie owczarek niemiecki Clid przez 9 lat przychodził na grób swojego pana Alfreda Berniniego.

Akita Inu

Stanowiący już od jakiegoś czasu właściwie synonim wierności akita o imieniu Hachiko, znany dziś doskonale również z chwytającego za najtwardsze serca filmu „Mój przyjaciel Hachiko” z 2009 roku, przez 10 lat czekał na stacji metra w dzielnicy Shibuya w Tokio na swojego pana prof. Eisaburo Ueno, zmarłego na Uniwersytecie Tokijskim. Mieszkańcy Tokio wybudowali obok dworca pomnik Hachiko, którego do dziś dotykają tradycyjnie nowożeńcy, którzy wierzą, że pomoże im to wytrwać w wierności małżeńskiej.

Imiona znanych psów: Alex, Apacz, Atak, Beethoven, Bobby, Bu-Bu Mon Cheri Adorea, Chris, Clid, Dżok, Goliat, Hachiko, Łajka, Łoś, Missy, Moonie, Ramzes, Rex, Rocky Matador, Saba, Spik, Szarik, Trymer, Wafel, Waldi.

Leave a Reply