Komfortowy domek dla królika

Królik miniaturka

Klatka dla królika miniaturki jest miejscem, w którym z reguły spędza on zdecydowaną większość swojego życia. Śpi, je, bawi się i… wypróżnia w jej wnętrzu. Klatka jest domem naszego zwierzaka i powinna być dla niego funkcjonalna i komfortowa, tak jak dla nas nasze mieszkania. Pamiętaj o tym, wybierając klatkę dla swojego małego pupila!

Jakie klatki są dostępne w sprzedaży i jak wybrać odpowiednią?

Tradycyjna klatka dla królika miniaturki z tworzywa sztucznego z metalową kratą zapewnia dobry dostęp światła oraz cyrkulację powietrza, jest ponadto łatwa w czyszczeniu. Większość klatek dla małych zwierząt skonstruowana jest także z myślą o ich właścicielach, tak by ułatwiać im czyszczenie klatki i kontakt ze zwierzęciem. Minimalna długość klatki dla bardzo małego osobnika to 80 cm, ale przyjmuje się, że 100-120 cm to optymalna długość klatki. Na zewnątrz nadają się doskonale piętrowe klatki drewniane.

Nigdy nie trzymaj królika w akwarium! Po pierwsze nie dochodzi do niego wystarczająca ilość powietrza, po drugie niełatwo jest utrzymać akwarium w czystości i porządku.

Wyposażenie klatki dla królika miniaturki

Zarówno klatka, jak i jej wyposażenie powinny być dostosowane do szczególnych potrzeb królików miniaturowych. Nieodzowne akcesoria dla królika to przede wszystkim kuweta, pojniki, miski i paśniki oraz przynajmniej jeden tunel lub jaskinia.

Zadbać należy także o ustronne miejsce do spania dla swojego małego podopiecznego. Domek dla królika z drewna będzie idealny, by zwierzak się w nim schronił i oddał się energetycznej, spokojnej drzemce.

Mieszkanie dla królika powinno być podzielone na strefy, takie same jak w mieszkaniu dla człowieka. W miejscu, gdzie spożywa posiłki powinny stać wyłącznie pojniki i miski. W dalszej odległości kuweta, w której znaleźć powinien się wyłącznie drewniany, niezbrylający się żwirek, gdyż inne mogą wywołać reakcje alergiczne lub inne nieprzyjemne przypadłości. Zabawki i domek dla królika także postaraj się umieścić osobno.

Rodzaj wyściółki w klatce dla królika miniaturki zależy od Ciebie. Może być to siano lub trociny, jednak zaleca się także wypróbowanie koca lub ręcznika, gdyż zarówno użytkowanie siana, jak i trocin ma swoje zagrożenia. Trociny pylą się, co może wywoływać reakcje alergiczne nie tylko u zwierzęcia, ale i u właściciela. Obsikane przez królika siano także może być szkodliwe, zwłaszcza kiedy dostanie się do organizmu zwierzęcia na przykład z siankiem z paśnika.

Jakie jeszcze akcesoria dla królika powinny znaleźć się w posiadaniu troszczącego się właściciela?

Dla niektórych małych zwierząt opuszczenie ich ukochanej, bezpiecznej klatki wiąże się z ogromnym stresem, jednak królik siedzący cały czas w klatce to nie zawsze najszczęśliwszy królik. Od małego przyzwyczajaj pupila do opuszczania klatki. Wyjmuj go na przykład w tym celu, by posiedzieć z nim na kolanach i pogłaskać go. Króliki to wprawdzie bardzo płochliwe, ale jednak potrzebujące atencji małe zwierzęta.

Z czasem możesz rozpatrzyć zakup kojca, dzięki któremu Twój królik będzie mógł bawić się na zielonej trawce w ogrodzie czy w parku. Na ewentualne spacery przydadzą się szelki, jednak pamiętaj, że króliki miniaturowe mają wyjątkowo delikatne kręgosłupy, dlatego wybierz model szelek opracowany specjalnie z myślą o tych zwierzętach! Założenie szelek nie będzie należeć do zadań łatwych, gdyż królik jest z natury strachliwy. Nie wywołuj u niego dodatkowego stresu, robiąc cokolwiek na siłę. Postaraj się uspokoić królika, głaszcz go i mów do niego łagodnym tonem, a po założeniu szelek, nagródź go smakołykiem, oczywiście odpowiednim.

Do weterynarza lub w razie dalszych podróży dobrze jest mieć transporter dla królika, spełniający wymogi bezpieczeństwa, gdyż właśnie bezpiecznemu transportowi ma przede wszystkim służyć. Do transportu małego zwierzęcia środkami lokomocji najlepiej nada się transporter z tworzywa sztucznego, wyściełany miękkim kocem. Jego rozmiary powinny być dobrane do rozmiarów zwierzęcia, tak by mogło ono swobodnie obracać się wewnątrz, jednak nie może mieć jednocześnie zbyt wiele wolnej przestrzeni, gdyż to podnosiłoby ryzyko zranienia w razie na przykład gwałtownego hamowania pojazdu.

Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z pełną ofertą naszego sklepu dla małych zwierząt zooplus!

Leave a Reply