Rodzaje żwirków dla kota

Kuweta i żwirekNiektóre koty są wypuszczane na zewnątrz, by mogły zadbać o zaspokojenie swoich potrzeb, inne mają natomiast w tym celu zapewniony dostęp do kuwety ze żwirkiem. Pierwotnie żwirek w kociej kuwecie był rodzajem piasku, który pozwalał kotom kopać i grzebać ich ekskrementy w sposób, który imitował ich naturalne zachowanie na zewnątrz.

Obecnie żwirek występuje w wielu formach, z których każda ma inne właściwości, dlatego jako być może świeżo upieczony właściciel, możesz mieć problem z wyborem najlepszego żwirku dla swojego kota. Chcielibyśmy Ci w tym wyborze nieco pomóc, w tym celu przedstawiamy więc pokrótce dostępne rodzaje żwirków z ich właściwościami.

Żwirek gliniany

Pierwszą innowacją po piasku w kuwecie kota było opracowanie ściółki z gliny. Jest to po prostu wysuszona, sproszkowana glina, która sprawnie pochłania mocz i daje kotu możliwość do zakopania swoich odchodów. Ściółka z gliny jest jedną z najtańszych i często wykorzystuje się ją jako żwirek startowy dla kociąt, które mogą próbować jeść granulki.

CATSAN żwirek dla kotaŻwirek zbrylający

Żwirek zbrylający jest często wykonywany z glinianej bazy, na przykład bentonitowej, która kumuluje się w kulki, gdy jest mokra. Dzięki temu możesz usunąć łopatką nie tylko kał, ale także mocz wywołujący przykry zapach. Różne marki żwirków oferują różne stopnie zbrylenia. Granulki, ponieważ są większe, mniej roznoszą się po domu na łapkach kotach. By zupełnie wyeliminować roznoszenie się żwirku, zaopatrz się w wycieraczkę pod kuwetę.

Żwirek perfumowany

Mniej więcej w tym samym czasie, kiedy wprowadzono na rynek żwirki zbrylające, zaczęto rozwijać także żwirki z właściwością kontroli zapachów. Niektóre marki reklamowały swoje żwirki zawartością sody oczyszczonej, która neutralizuje nieprzyjemny zapach, inne eksperymentowały z enzymami. Dzisiaj istnieje cała gama produktów, które ​​absorbują zapachy, nie tylko je maskują. Do najlepiej sprzedających się żwirków perfumowanych należą żwirki polskiej marki Benek o zapachu zielonego lasu lub lawendy.

Żwirek silikonowy

Żwirki na bazie silikonu pochłaniają mocz, wilgoć w kale i towarzyszący im zapach. Są super-chłonne, więc nie musisz wsypywać do kuwety dużej ilości żwirku. Kiedy pojemność absorpcyjna kryształów zostaje przekroczona, mocz kota zaczyna się gromadzić. To znak, że nadszedł czas, by zmienić żwirek. Żwirki silikonowe są z reguły droższe niż inne rodzaje żwirków, ale w naszym sklepie zoologicznym zooplus znajdziesz żwirki silikonowe w korzystnych cenach.

Żwirek silikonowy Tigerino
Polecamy żwirek silikonowy Tigerino Crystals Classic!

Żwirek drewniany, słomiany i kukurydziany

Żwirki drewniane, słomiane i kukurydziane są naturalne i biodegradowalne. Ich małe granulki po kontakcie z moczem, rozpadają się na trociny, które pochłaniają zapachy. Żwirki takie z reguły cechuje często niższy poziom kurzu i lepkości, dzięki czemu są bezpieczniejsze dla kotów, które mają problemy z oddychaniem i bardziej komfortowe dla kotów, które nie lubią mieć żwirku na łapkach. Niektóre żwirki roślinne można ponadto spłukiwać w toalecie, ponieważ ulegają całkowitej biodegradacji.

 

Kot w kuwecieZmiana żwirku na inny? Tak, ale stopniowo!

Koty bywają nierzadko tak samo lub nawet bardziej wybredne lub niezdecydowane w stosunku do żwirków, jak ich właściciele. Zdarza się, że kot, któremu zmienisz żwirek na inny, zaprotestuje zupełnie odmawiając dalszego użytkowania kuwety. Jeśli zdecydujesz się zmienić żwirek, rób to stopniowo, mieszając coraz więcej nowego żwirku ze starym, aż do jego całkowitego zastąpienia. Jeśli kot opiera się zmianom, wycofaj się lub zwolnij we wprowadzaniu nowego żwirku.

Jeśli Twój kot przebywa przez zdecydowaną większość czasu w domu, żwirek stanowi ważną część jego życia. Weź to pod uwagę przy wyborze żwirku i kupuj ten, który najlepiej pasuje do Twojego domu, budżetu i przede wszystkim potrzeb Twojego kota!

Leave a Reply