10 najinteligentniejszych ras psów

Najinteligentniejsze psyCałą dziesiątkę najinteligentniejszych ras psów łączą dwie cechy: zdolność szybkiego uczenia się nowych poleceń oraz posłuszeństwo w ich wykonywaniu w 95% lub więcej przypadków. Ogólnie ostatnie badania nad inteligencją psów wykazują, że większość z nich jest znacznie mądrzejsza, niż do tej pory wszyscy przypuszczaliśmy. Co do najinteligentniejszych ras psów, ten ranking może Cię nieźle zaskoczyć.

Oto 10 najmądrzejszych ras psów według przełomowej publikacji dr Stanleya Corena o tytule ‘The Intelligence of Dogs’ (pol. „Inteligencja psów”). Niektóre z tych ras psów to najbardziej cenione i najpopularniejsze rasy stróżujące, pasterskie, pracujące, terapeutyczne i policyjne:

 1. Border Collie
 2. Pudel
 3. Owczarek niemiecki
 4. Golden Retriever
 5. Doberman pinczer
 6. Owczarek szetlandzki
 7. Labrador Retriever
 8. Papillon
 9. Rottweiler
 10. Australian Cattle Dog

Poniżej krótko przedstawiamy podium:

 1. Owczarek niemiecki

German ShepherdWspółczesny owczarek niemiecki został ustandaryzowany przez hodowcę Maxa von Stephanitza w 1889 roku. Jego celem było rozwinięcie pracującej rasy, wyjątkowo “użytecznej i inteligentnej”. Niemcy modernizowały się, w efekcie czego zapotrzebowanie na psy pasterskie malało, a Stephanitz rozpoczął współpracę z policją i klubami kynologicznymi, gdzie opracowywał testy dla psów na posłuszeństwo. Owczarki przodowały wówczas z nadzwyczajnymi wynikami.

Owczarek niemiecki to pies ze szczególnymi potrzebami żywieniowymi, należy bowiem do grupy psów o wrażliwej przemianie materii. Karma dla owczarka niemieckiego powinna być wobec tego uzupełniana wyłącznie lekkostrawnymi składnikami, by zapewnić optymalną przemianę materii i dobrą przyswajalność witamin i substancji mineralnych.

 1. Pudel

PudelPudle to zdecydowanie coś więcej niż typowa fryzurka, gdyż konsekwentnie lądują na każdej liście najmądrzejszych ras psów. Powstała w Niemczech rasa wykorzystywana była tam pierwotnie do polowań na ptaki i przynoszenia wody. Ich wielotorowa historia obejmuje jednak znacznie więcej zawodów, od wypasu owiec przez służbę na polu bitwy po udział w widowiskach cyrkowych. Te psy myśliwskie są godne uwagi ze względu na swoją kochającą naturę, zdolność do szybkiego uczenia się, nieprzeciętną inteligencję i swoiste „poczucie humoru”.

Pudel może cieszyć się nadzwyczaj długim życiem, dlatego powinien być chroniony przed oznakami starzenia się. W starszym wieku wzrasta u pudli ryzyko zachorowania na kurzą ślepotę. Prawidłowe żywienie, uwzględniające dużą ilość antyoksydantów, to dla tej rasy podstawa zdrowia i witalności.

 1. Border Collie

Border CollieWłaśnie ta rasa zajmuje pierwsze miejsce na chyba każdej z opracowanych pod kątem inteligencji list. Pierwotnie znany jako „szkocki pies pasterski” Border Collie pochodzi z pogranicza Anglii i Szkocji.

Border Collies są niezależnie, samodzielnie potrafią poradzić sobie z zadaniami i rozwiązywaniem problemów, nawet jeśli nie ma przy nich właściciela, który wydaje polecenia. Cechuje je silne dążenie do utrzymania kontroli nad stadem, przez co są doskonałymi psami pasterskimi. Jednym z najbardziej imponujących i niesamowitych przykładów rasy Border Collie jest znany z Internetu Chaser, który zna ponad 1000 słów!

Ciekawi Cię, czy Twój pies też jest kuty na cztery łapy? Nie jesteś do końca pewny, jaka inteligencja go cechuje? Informacje o inteligencji psów rasowych można znaleźć na wielu stronach internetowych, w tym w naszym Magazynie o zwierzętach zooplus. Możesz wykonać psu specjalne testy na inteligencję, ponieważ także poszczególne osobniki w obrębie jednej rasy będą nieco różniły się pod tym względem. Jeśli masz psa mieszanego, zalecamy test DNA, aby uzyskać najlepszy z możliwych wgląd w jego dziedzictwo. Im mądrzejszy pies, tym więcej stymulacji intelektualnej i towarzystwa człowieka potrzebuje, dlatego jako właściciel, powinieneś wiedzieć, jakie ma w tej kwestii wymagania i oferować mu adekwatne zadania, na przykład za pomocą zabawek z przysmakami lub sportów z przeszkodami.

W sklepie dla psa zooplus znajdziesz najlepszą karmę dla swojego psa, wspierającą jego możliwości fizyczne i intelektualne!

Leave a Reply