Dogfrisbee czyli frisbee dla psa

Frisbee dla psaDogfrisbee w ostatnim czasie podbija serca właścicieli psów na całym świecie. To niedrogi sport dla psa i jego właściciela, który nie wymaga ani specjalistycznego sprzętu, ani specjalnego miejsca do jego uprawiania. To doskonała zabawa dla każdego – wystarczy mieć jedynie dysk, trochę otwartej przestrzeni do dyspozycji i na początku trochę cierpliwości.

Może się wydawać, że frisbee to bardzo łatwy sport, jednak w praktyce okazuje się, że początki, jak to zwykle zresztą bywa, łatwe wcale nie są. Nie można się jednak zniechęcać na początku przygody z dogfrisbee. Naprawdę warto poświęcić kilka chwil na naukę, by później móc spędzać aktywnie czas na łonie natury, przednio bawiąc się wspólnie z pupilem.

Nie wiesz od czego zacząć? Zacznij od przeczytania informacji poniżej.

Dysk dla psa Trixie Dog Activity

Kiedy mogę rozpocząć naukę?

Kiedy tylko chcesz. Już od szczenięcia możesz uczyć psa chwytania specjalnego, niedużego frisbee. Pamiętaj tylko, że szczenię szybko się dekoncentruje, dlatego treningi dziel na krótkie tury i nie mnóż ich. Łapania dysku można z powodzeniem nauczyć także starsze psy, pod warunkiem, że pies nauczony jest posłuchu i szacunku do właściciela.

Jak zacząć treningi dogfrisbee?

Dogfrisbee to tak naprawdę zwykły aport, tyle, że przez psa chwytany i przynoszony jest dysk. Nauka aportu jest więc punktem wyjścia do nauki gry we frisbee. Treningi aportowania zaczynamy od siłowania się z psem, wykorzystując do tego na przykład sznurki do przeciągania. Pamiętaj, żeby od czasu do czasu dać psu wygrać zapasy, inaczej zniechęci się do zabaw. Kiedy już przyzwyczai się do zapasów i z własnej woli zacznie przynosić Ci zabawki, możesz wtedy przystąpić do nauki aportowania.

Najpierw baw się z psem w przeciąganie sznurka lub innej zabawki, tak jak zazwyczaj. Kiedy pies odda Ci zabawkę, przytrzymaj ją przez chwilę blisko jego pyszczka, a następnie rzuć zabawkę na odległość maksymalnie dwóch metrów. Pies powinien pobiec po zabawkę i prawdopodobnie z nią wróci. Nagródź go wówczas smakołykiem i zabierz zabawkę. Z czasem wydłużaj rzuty i trenuj aportowanie różnymi zabawkami, takimi jak piłki czy pluszowe zabawki.

Jeśli pies opanował już aportowanie, możesz rozpocząć trening z frisbee. Pierwszym krokiem jest chwytanie przez psa toczącego się dysku. Kiedy pies przynosi uchwycony dysk, możesz zacząć ćwiczyć łapanie dysku bezpośrednio z Twojej ręki. Wyciągnij rękę z dyskiem przed siebie i pozwól psu go sobie zabrać. Powinien przy tym poskakiwać lub choćby stawać na tylnych łapach. Jest współpraca? Można więc wreszcie przejść do rzucania frisbee. Najpierw sam poćwicz podstawowe rzuty, bo wbrew pozorom, wcale nie jest to takie proste. Szczenięciu rób krótsze sesje treningowe, po maksymalnie cztery rzuty. Dorosły pies może znudzić się lub za bardzo zmęczyć po ośmiu.

Jak wybrać odpowiedni dysk dla mojego psa?

Trixie Dog Activity dysk dla psa

Przede wszystkim dobierz wielkość dysku do rozmiarów psa. Średnica standardowego frisbee dla psa wynosi od 20 do 25 cm, a tworzywem najczęściej wykorzystywanym do produkcji dysków jest tworzywo sztuczne. Istnieje jednak szeroka gama rodzajów frisbee, różniących się od siebie rozmiarem, ciężarem i materiałem. Modele dla mniejszych psów mają średnicę ok. 17 cm i są lżejsze (ok. 70 g). Dla psów małych ras oraz szczeniąt produkuje się także mini frisbee o średnicy wielkości piłki tenisowej. Dla tych psów zaleca się ponadto dyski z miękkiego materiału, na przykład kauczuku.

Leave a Reply