Gwizdek czy kliker dla psa – Co wybrać?

Komunikacja z psem

Komunikacja z psami opiera się przede wszystkim na sygnałach. Czasem produkujemy je za pomocą naszego ciała lub głosu, czasami gestu lub słowa. Czasem możemy także do wydobycia sygnału użyć przedmiotu, takiego właśnie jak gwizdek lub kliker. Oczywiście rozmawiamy też z naszymi psami w sposób nieformalny, lecz wiele cennych informacji, które przepływają między nami, sposób w jaki przekazujemy psu instrukcje oraz sposób, w jaki odczytuje, czego od niego oczekujemy – to wszystko warunkują przede wszystkim odpowiednio opracowane sygnały.

Trening z gwizdkiem

Gwizdki od dawna kojarzą się ze szkoleniem psów, zwłaszcza ze szkołami tresury, w których często właściciele mają kontrolować psy na odległość. Gwizdki znajdują szerokie zastosowanie także w tresurze psów pasterskich i myśliwskich. Gwizdki można wprowadzić już na samym początku treningu, ale często są one wprowadzane później, kiedy chcemy zacząć kontrolować psa na odległość.

Trening z gwizdkiem

Trening z klikerem

Klikery są względnie nowoczesnym wynalazkiem. Rozwiązanie to zostało szeroko przyjęte przez treserów psów domowych, a także w nieco mniejszym stopniu przez właścicieli psów myśliwskich. Klikery są używane głównie w początkowej fazie tresury, w celu ustalenia pożądanych zachowań. Przestają być potrzebne, gdy pies wie, czego się od niego oczekuje.

Trening z klikerem

A więc gwizdek czy kliker?

Właściwie to niezbyt trafnie postawione pytanie. To jakby zapytać: “Czego potrzebuję do napisania listu – pióra czy papieru?” Naturalnie potrzebujesz ich obu. Jeśli chcesz napisać list, pióro i papier nie są wymienne ani nawet porównywalne. Spełniają dwie całkowicie różne funkcje. Tak samo jest z gwizdkiem i klikerem. Oba są potrzebne do tresury, jedynie na innym etapie szkolenia i do innych celów. Wniosek: Potrzebujesz obu!

Co gwizdek i kliker mają wspólnego?

Gwizdki i klikery dla psów są narzędziami stworzonymi do produkowania sygnałów. Te sygnały, a przynajmniej sygnały, które służą temu samemu celowi, mogą być również produkowane bez pomocy tego narzędzia. Niektórzy ludzie mają na przykład godną pozazdroszczenia zdolność emitowania szerokiej gamy najróżniejszych dźwięków za pomocą własnych ust i czasami przy użyciu palców. Jednak cała reszta korzysta z plastikowego gwizdka. Być jesteś w stanie wydać charakterystyczny dźwięk kliknięcia ustami, ale ponownie – to raczej kliker będzie narzędziem, z którego większość z nas skorzysta, ponieważ oferuje precyzję i moc. Ponadto gwizd, słowo czy mlaśnięcie językiem wykonane przez człowieka, może mieć za każdym razem inne natężenie, intonację, barwę, częstotliwość, przez co pies może nie rozpoznać sygnału. Na tym fakcie, że gwizdek i kliker są narzędziami stworzonymi przez człowieka do produkcji sygnałów, kończy się ich podobieństwo.

Trening psa

Czym gwizdek i kliker różnią się od siebie?

Zasadnicza różnica między gwizdkiem a klikerem opiera się na roli lub funkcji produkowanych przez te narzędzia sygnałów:

  • Gwizdek jest wskazówką
  • Kliker jest znacznikiem wykonania zadania przez psa

Krótko mówiąc, wskazówka mówi psu, że oczekuje się od niego odpowiedzi. Pies oferuje właściwą odpowiedź, ponieważ został do tego przeszkolony. Znacznik mówi psu, że wykonał polecenie poprawnie. Znacznik jednocześnie zachęca psa do powtórzenia zachowania, ponieważ jest to również predykator nagrody.

Oto sekwencja, w której używane są oba sygnały (gwizdek i kliker):

  • Wskazówka (gwizdek)
  • Odpowiedź
  • Znacznik (kliker)
  • Wzmocnienie pozytywne (nagroda, np. niewielki przysmak treningowy)

wzmocnienie pozytywne w treningu

Podsumowując…

Klikerów i gwizdków dla psa nie stosuje się w treningu wymiennie, każdy z nich ma inny cel. Chociaż oba narzędzia mają produkować jednolite sygnały, jednak spełniają różne role: Gwizdek daje wskazówki, kliker oznacza poprawne wykonanie zadania. W teorii naturalnie można odwrócić rolami klikery i gwizdki. Na przykład gwizdków używa się jako znaczników zachowania pożądanego w szkoleniu ssaków morskich. Jednak w tresurze psów zdecydowanie zaleca się stosowanie gwizdków jako wskazówek. Są one znacznie lepszymi wskazówkami niż klikery, gdyż ich dźwięk niesie się daleko i można go wydłużyć lub skrócić, aby ustalić kilka różnych sygnałów, na przykład do przywołania, zakrętu czy zatrzymania psa.

Leave a Reply