Wegetariańska karma dla psa: Wegetariańska dieta nowym rozwiązaniem żywieniowym?

Dieta wegetariańska dla psa

Podawanie psom wyłącznie wegetariańskiej karmy jest niezgodne z ich naturą? Być może, lecz wobec tego równie nienaturalne jest także życie psa w mieszkaniu, trzymanie go na smyczy czy ubieranie sweterka, a nawet obroży. Tak samo nienaturalne jest też to, że kot dostaje mięso z puszki i to nie mięso myszy czy małego ptaka, a tuńczyka czy mięso wołowe, które przecież nie zalicza się do naturalnego pożywienia kota!

Z biegiem czasu wszystko się zmienia…

Ogólna opinia, że pies, podobnie jak jego potomek wilk, jest w stu procentach mięsożercą, a wegetariańska karma nie jest dla niego odpowiednia, została naukowo obalona. Wilk/pies w wyniku wielu lat ewolucji coraz lepiej dostosowuje się do życia jako zwierzę domowe człowieka oraz do ludzkiego pożywienia i posiada coraz lepszą zdolność trawienia wegetariańskiego pożywienia. Pies w dzisiejszych czasach jest więc wszystkożerny. Wegetariańskie karmy dla psów są opracowane w taki sposób, by optymalnie zaopatrywały organizm psa we wszystkie składniki odżywcze, których potrzebuje do prawidłowego funkcjonowania. W praktyce okazuje się, że karmy wegetariańskie doskonale sprawdzają się u psów z problemami skórnymi oraz wrażliwym żołądkiem czy przewodem trawiennym. Często za sprawą wegetariańskich karm dolegliwości ustępują zupełnie.

Pies z warzywami

Jak wygląda kwestia białek, których organizm psa przecież potrzebuje?

Białka to długie łańcuchy aminokwasów. W procesie trawienia łańcuchy te są rozkładane na pojedyncze aminokwasy. Dopiero wówczas są wykorzystywane do budowania muskulatury i innych tkanek ciała. Niektóre z tych aminokwasów są dla organizmu psa niezbędne, by mógł funkcjonować prawidłowo, przy czym muszą być one przyjmowane z pożywieniem, ponieważ organizm sam nie jest w stanie ich dla siebie wyprodukować. Czy będą to aminokwasy z białek zwierzęcych czy roślinnych, nie ma znaczenia. Ważne jest jedynie, by całkowicie pokryć zapotrzebowanie organizmu na te składniki. Dzięki odpowiedniej kombinacji różnego rodzaju białek roślinnych owe zapotrzebowanie może zostać nawet lepiej pokryte za sprawą białek roślinnych niż za sprawą białek zwierzęcych. Wobec tego nie ma przeciwwskazań, by stosować dietę wegetariańską u zdecydowanej większości psów. Karmy wegetariańskie zawierają także wszystkie witaminy i minerały, niezbędne w diecie psa. Użycie w recepturach roślinnych składników sprawia, że zapach i konsystencja krokietów jest niezwykle przyjemna, a smak wyśmienity.

Czy są psy, u których nie powinno się stosować diety wegetariańskiej?

Zasadniczo karmy wegetariańskie nadają się dla psów wszystkich ras. Jednakże w przypadku suk szczennych i karmiących oraz szczeniąt zaleca się odstąpienie od diety lub zasięgnięcie rady eksperta. Także w przypadku psów cierpiących na choroby czy alergie należy skonsultować się z weterynarzem lub ekspertem żywieniowym psów przed zastosowaniem diety. Najczęściej jednak w przypadku alergii to właśnie karma wegetariańska stanowi doskonałą alternatywę żywieniową, ponieważ u coraz większej liczby psów rozwijają się alergie na mięso lub produkty pochodzenia mięsnego. Dzięki rezygnacji z glutenu w recepturach karm wegetariańskich poprawia się sprawność przewodu trawiennego.

Jaką karmę wybrać?

Do najpopularniejszych marek należy, dostępna także w zooplus, karma VeggieDog od Green Petfood. Istnieją także wegetariańskie karmy mokre oraz wegetariańskie karmy uzupełniające, na przykład od Hermannsa z linii Bio.

Polecamy zwłaszcza Lukullus Veggie!

Karma wegetariańska dla psa Lukullus VeggieKarmę tę wyróżnia przede wszystkim jej wyjątkowy, naturalny sposób produkcji, jakim jest tłoczenie na zimno, w którym rezygnuje się ze stosowania wysokich temperatur. Świeże składniki są delikatnie mieszane za sobą i tłoczone w krokietach, a następnie szybko gotowane w temperaturze 40-75°C. Zastosowanie niższych temperatur sprawia, że składniki odżywcze pozostają nietknięte, dzięki czemu produkt jest bardziej naturalny.

Wegetariańskie krokieciki tłoczone na zimno

 

 

Więcej o tłoczeniu na zimno oraz tradycyjnych sposobach produkcji karm suchych przeczytasz tutaj.

Nie chcesz żywić psa wyłącznie po wegetariańsku?

Połącz karmę wegetariańską z mięsem bio. Sama redukcja mięsa w diecie oraz zastąpienie zwykłego mięsa mięsem bio jest zalecana dla zdrowia psa oraz przyczynia się znacznie do ochrony zwierząt użytkowych!

Leave a Reply