Szczenię i kocię pod jednym dachem?

Kot i pies pod jednym dachem

Jeśli interesujesz się tematyką zwierząt domowych, na pewno spotkałeś się już nieraz, na przykład w mediach społecznościowych, z sondami typu:

„Które zwierzęta są lepsze? Psy czy koty?”Pies czy kot?

„Co słodsze: Szczeniaki czy kociaki?”

„Are you team puppies or kittens?”

 

A co, jeśli tak samo kocha się psiaki i kociaki? Rozważasz przygarnięcie pod swój dach dwójki młodych zwierząt, lecz niekoniecznie z jednego gatunku? Może obawiasz się, że to niewykonalne lub bardzo trudne wychowywać równocześnie psa i kota? Przecież stare porzekadło mówi: „żyją jak pies z kotem”, co ma oznaczać, że żyją w niezgodzie. Może i trochę prawdy w tym porzekadle jest, bo kto nie spotkał się z jeżącym się na psa kotem, czy szczekającym na kota psem… Jednak bez obaw!

Ponieważ sezon na kocięta i szczenięta zbliża się wielkimi krokami, to dobry moment, żeby wyjaśnić, jak może wyglądać życie psa z kotem, jeśli tylko zastosujesz się do kilku wskazówek. Wzajemne przedstawianie sobie młodych zwierząt jest z reguły łatwiejsze niż spotkanie dorosłego kota ze szczeniakiem lub odwrotnie i w większości przypadków sprowadza się do pięciu nie za skomplikowanych kwestii:

1. Przygarnij uspołecznione zwierzęta.

Małe zwierzęta razemNajlepszy czas na socjalizację psa to okres do trzech miesięcy po jego narodzinach; czas socjalizacji kota często kończy się natomiast w okresie od siedmiu do dziewięciu tygodni od narodzin. Jeśli szczenię lub kocię przyzwyczaja się do innego gatunku w młodym wieku, jest bardziej prawdopodobne, że później także się dostosuje i nauczy języka drugiego zwierzęcia. Zapytaj więc hodowcy, od którego bierzesz zwierzaki, w jakich warunkach społecznych się wychowywały i czy zdążyły już poznać inne gatunki zwierząt.

2. Daj zwierzętom osobne pomieszczenia do dyspozycji.

Kiedy przyniesiesz nowego zwierzaczka po raz pierwszy do domu, zamknij jedno ze zwierząt w oddzielnym pomieszczeniu. Ograniczy to ich fizyczny kontakt, pozwalając przyzwyczaić się do nawzajem zapachu i dźwięków. Upewnij się, że zamknięte zwierzę ma wszystko, czego potrzebuje (zabawki, kuwetę, wodę, legowisko i tym podobne) i nie zapomnij poświęcać mu równie dużo uwagi, jak drugiemu zwierzęciu. Po jakimś czasie uchyl drzwi na mniej więcej centymetr, by umożliwić młodym zwierzętom niewielki kontakt.

3. Umiejętnie przedstaw zwierzęta sobie nawzajem.

Spotkanie kocięcia i szczenięciaKiedy zarówno pies, jak i kot będą sprawiać wrażenie, że czują się komfortowo ze zwierzęciem po drugiej stronie drzwi, możesz zaaranżować pierwsze spotkanie. Jeśli masz starszego psa, musisz zachować szczególną ostrożność. Pies musi być koniecznie nauczony posłuszeństwa. Najlepiej trzymaj go podczas pierwszego spotkania na smyczy. Młodego psa możesz nauczyć posłuszeństwa, na przykład pokazując mu smakołyk. Trzymaj smakołyk przed jego nosem, przesuń na wysokość oka, a następnie z powrotem przed nos psa i każ mu usiąść. Daj psu smakołyk, kiedy na Ciebie patrzy. Pies wówczas, zajęty Tobą, a nie kotem, zrozumie, że nowe zwierzę nie stanowi dla niego ani zagrożenia, ani konkurencji do Twoich względów.

4. Zawsze powstrzymuj niepożądane zachowania i zapędy zwierząt wobec siebie nawzajem.

Wychowanie szczeniąt i kociątMusisz trzymać rękę na pulsie i szybko reagować, jeśli zwierzęta wdadzą się ze sobą w bójkę. Pokaż im, że to niedopuszczalne zachowanie, na przykład polewając je małą ilością wody, i odseparuj je od siebie na jakiś czas. Nie zamykaj żadnego z nich w transporterze, klatce domowej czy innym małym pomieszczeniu. Nie powinny żadnego miejsca ani mebla w domu kojarzyć z czymś negatywnym!

5. Zachęcaj zwierzęta do dobrych zachowań, nagradzając je.

Słodki kotek i piesekKiedy zwierzęta zachowują się wobec siebie poprawnie – ładnie się bawią lub tolerują się w jednym pomieszczeniu – daj im obu smakołyki. To ich nauczy, że przebywanie blisko siebie skutkuje czymś pozytywnym.

 

Zanim adoptujesz zwierzęta, pamiętaj o przygotowaniu dla nich zawczasu wyprawek!

Dla kocięcia niezbędna będzie odpowiednia kuweta oraz żwirek. O tym, jak wybrać odpowiednią kuwetę przeczytasz tutaj.

Kuweta dla młodego kota

Podstawą żywienia kota jest karma mokra. Poniżej przedstawiamy dwoje z naszych faworytów:

Karma mokra Animonda Carny dla kociątFelix So gut wie aussieht Junior

Nie zapomnij także o suplementach i przysmakach, na przykład o dostosowanym do organizmu kota mleku z obniżoną zawartością laktozy. Mleko dla kociąt w naszym sklepie internetowym dla zwierząt zooplus znajdziesz klikając tutaj. Polecamy także drapaki dla kociąt, dzięki którym zwierzak zaspokoi swoją naturalną potrzebę ostrzenia pazurków i zaznaczania terytorium, oszczędzając Twoje meble!

O podstawowym wyposażeniu dla szczeniaka przeczytasz tutaj. Polecamy karmy suche dla szczeniąt, zwłaszcza marek Royal Canin oraz Acana. Szczenię z pewnością ucieszy się z zabawek, szczególnie tych, którymi zabawa angażuje także właściciela.

Zabawki dla szczeniąt

Szczenięta i kocięta sprawiają swoim właścicielom wiele radości. Życzymy Ci przeprowadzenia udanej adaptacji zwierząt i mamy nadzieję, że wywiąże się między Wami przyjaźń na długie lata!

Śpiące szczenię i kocię

Leave a Reply