W podróży z kotem: Jak przygotować pupila do podróży

Podróż z kotem

Podróżowanie ze zwierzakiem jest z reguły stresujące zarówno dla niego samego, jak i dla właściciela. Koty wyjątkowo nie lubią podróży, nawet najkrótszych. Dlatego też odradza się zabierania kotów w trasę, chyba że nie ma innej możliwości. Nie obejdzie się przecież chociażby bez wizyt u weterynarza. Jednak w innych sytuacjach zalecamy pozostawienie kota w dobrze znanym mu środowisku, czyli po prostu w domu, z zaufanym i odpowiedzialnym opiekunem. Oczywiście, jeśli się przeprowadzasz, Twoje zwierzę musi przemieścić się razem z Tobą. W takim przypadku musisz przygotować się z wyprzedzeniem na wyzwania związane z podróżowaniem z kotem.

Transporter dla kota: Najbezpieczniejszy sposób transportu

W czasie podróży najbezpieczniej jest trzymać kota w odpowiednio wentylowanym transporterze. Większość kotów wprawdzie niechętnie wchodzi do transportera lub próbuje się wydostać, gdy już się w nim znajduje, ale w nieznanym sobie otoczeniu – na przykład w samochodzie lub w pokoju hotelowym – najprawdopodobniej czuje się mimo tego dużo bezpieczniej w zamkniętym, znajomym pomieszczeniu. Transporter nie powinien być przez kota postrzegany jako niecodzienny rodzaj kary, ale przytulne i bezpieczne miejsce, stanowiący dla niego schronienie w czasie podróży.

Wybór transportera dla kota

Oferta różnorodnych transporterów dla kota na rynku jest bardzo szeroka. Możesz kupić transportery wykonane z siatki, twardego plastiku, a także tekstylne torby transportowe czy wiklinowe kosze. Niezależnie od tego, jaki transporter wybierzesz, musi być on koniecznie na tyle duży, aby kot mógł swobodnie stać, siedzieć, leżeć i obracać się w środku. Jeśli masz więcej niż jednego kota, możesz wybrać transporter, który pomieści wszystkie. Jeśli jednak Twoje kotki nie są najlepszymi przyjaciółmi, koniecznie zaopatrz każdego w osobny transporter.

Transporter dla kota

Dokonaj zakupu transportera odpowiednio wcześniej przed planowaną podróżą, byś zdążył przyzwyczaić do niego kota. W tym celu umieść transporter w ulubionym miejscu Twojego kota i zostaw otwarte drzwiczki. Zachęć pupila, by sam wszedł do środka transportera, wkładając tam przysmaki, ulubioną zabawkę, koc lub legowisko kota, czy rozsypując kocimiętkę. Możesz także spróbować podać kotu miskę z posiłkiem w transporterze, co pomoże mu zrozumieć, że to przestrzeń bezpieczna i wyłącznie do jego dyspozycji.

Inne ważne wskazówki dotyczące podróżowania z kotem

  • Upewnij się, że Twój kot ma na sobie obrożę z adresówką z aktualnymi danymi.
  • Obroża z zawieszkąJeśli czeka Was daleka podróż, nie zapomnij zabrać ze sobą odpowiedniej dokumentacji. Twój lekarz weterynarii doradzi Ci z pewnością, jakich dokumentów możesz potrzebować, wyruszając poza granice kraju.
  • W daleką podróż powinieneś zabrać ze sobą naturalnie karmę dla kota, świeżą wodę, miski, smakołyki, obrożę i smycz oraz wszelkie suplementy lub leki, które przyjmuje Twój kot.
  • Jeśli planujesz karmić swojego kota surowym mięsem podczas podróży, oczywiście musisz zapakować je do lodówki turystycznej. Jeśli zdecydujesz się zmienić na czas podróży dietę kota na karmę mokrą, ważne jest, aby zmieniać ją stopniowo na tydzień przed planowanym wyjazdem, aby nie doszło do niespodziewanych napadów biegunki.
  • Pamiętaj o sprzęcie czyszczącym. W podróży zestresowanemu kotu może zdarzyć się mały wypadek, po którym trzeba będzie posprzątać w transporterze.
  • Większość kotów nie będzie używać kuwety w poruszającym się pojeździe. Jeśli zatrzymasz się po drodze, możesz wówczas spróbować zachęcić go do skorzystania z kuwety. Nie zapomnij jednak jej zapakować! Będziesz potrzebował także ściółki i plastikowych toreb na zużytą ściółkę.Worki do kuwety
  • Nie zaleca się karmienia kota podczas jazdy. Najlepiej podaj mu lekki posiłek na kilka godzin przed podróżą.
  • Oczywiście nigdy nie należy zostawiać kota bez opieki w samochodzie czy innym pojeździe, pomimo tego, że jest zamknięty w transporterze (Którego najlepiej nie otwieraj w czasie jazdy!). W nieuruchomionym pojeździe w ciągu kilku minut może zrobić ekstremalnie gorąco lub zimno.

Dodatkowa pomoc dla szczególnie zestresowanych kotów

Niektóre koty, pomimo Twoich starań, i tak będą czuły się zestresowane w czasie podróży. Istnieje kilka naturalnych produktów, które okażą się być bardzo pomocne w uspokojeniu przestraszonego i zestresowanego kota. Polecamy na przykład Feliway spray – uspokajający produkt feromonowy, który możesz rozpylić w transporterze na 15 minut przed umieszczeniem w nim kota.

Feromony dla kota FeliwayŻyczymy Tobie i Twojemu kotu szerokiej drogi i spokojnej podróży!

Leave a Reply