Karmienie dzikich ptaków

Sikorka przy karmniku

Jednym ze sposobów na cieszenie się przyrodą w domowym zaciszu jest obserwowanie dzikich ptaków goszczących w przygotowanym przez siebie karmniku. Jeśli chciałbyś zacząć dokarmiać dzikie ptaki w swojej okolicy, mamy dla Ciebie odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania z tym związane. Gwarantujemy, że będziesz zaskoczony różnorodnością ptaków, które trafią do Twojego karmnika w ciągu roku.

Czy powinienem dokarmiać ptaki przez cały rok?

Nie jest to konieczne, ale nie jest także zabronione. Dodatkowe, łatwo dostępna karma dla ptaków jest im najbardziej potrzebna w momencie, gdy ich organizmy wykazują większe zapotrzebowanie na energię, na przykład podczas niskich temperatur – późną zimą lub wczesną wiosną, kiedy dodatkowo źródła nasion są ograniczone – oraz w okresie migracji.

Większość dzikich ptaków nie potrzebuje natomiast pomocy w lecie. Kiedy gniazdują i wychowują swoje młode, wiele ptaków koncentruje się na polowaniu i jedzeniu owadów. Ważne jest bowiem, by młode ptaki nauczyły się, jak znaleźć naturalnie występujące pokarmy, dlatego zaleca się jednak rezygnację z napełniania karmników latem karmą dla ptaków.

Są jednak wyjątki od tej reguły, a stanowią je kolibry i szczygły. Możesz zaoferować tym ptakom wysokokaloryczny pokarm dla dzikich ptaków, aby wspomóc ich metabolizm. Nasiona przydadzą się zwłaszcza szczygłom, które gniazdują później niż inne ptaki.

Co, jeśli muszę opuścić miejsce zamieszkania na jakiś czas?

Nie przejmuj się, jeśli musisz przerwać karmienie na krótki okres czasu. Niezależnie od niesprzyjających warunków pogodowych wszelkiego rodzaju, dzikie ptaki sobie poradzą i znajdą sobie pod Twoją nieobecność jakieś jedzenie, szczególnie w obszarach miejskich i podmiejskich. Jeśli jednak mieszkasz w odosobnionym miejscu, poproś kogoś, by utrzymywał karmnik podczas Twoich nieobecności.

Gdzie powinienem umieścić karmnik dla ptaków?

Ptaki najchętniej jedzą tam, gdzie czują się bezpieczne i chronione przed drapieżnikami, także naszymi wychodzącymi kotami. Najlepiej umieść karmnik najdalej 4 metry od wysokiego drzewa lub bujnego krzaka. Ptaki mogą szybko pokonać tę odległość, w razie gdyby chciały ukryć się w gałęziach przed drapieżnikami. Jako dodatkową ochronę możesz umieścić drut lub kolczaste gałęzie wokół podłoża karmnika, zostawiając przestrzeń, by ptaki mogły bezpiecznie dostać się do środka.

Sprawdź pokarm dla ptaków (nie tylko dzikich) na zooplus.pl!

Leave a Reply