Najlepsza karma dla kota

Karma sucha dla kota

By żyć długo i zdrowo, Twój kot potrzebuje odpowiedniego odżywiania. Co należy uwzględnić, wybierając karmę dla kota? Już objaśniamy.

Niezbędne składniki odżywcze

Koty są z natury drapieżnikami, co oznacza, że ​​głównym składnikiem ich naturalnej diety są produkty pochodzenia zwierzęcego. Koty ewoluowały jako myśliwi, którzy konsumowali zdobycze o dużej ilości białka, umiarkowanej ilości tłuszczu oraz niewielkiej ilości węglowodanów – proporcje te obowiązywać powinny w diecie każdego kota także dzisiaj. Koty wymagają również kilkunastu innych składników odżywczych, w tym witamin, minerałów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów.

Organizm Twojego kota potrzebuje określonej ilości każdego konkretnego składnika odżywczego, aby być zdrowym, tak więc więcej nie zawsze znaczy lepiej! Zasada ta dotyczy zwłaszcza witamin i minerałów. Stosowanie suplementów w diecie zwykle nie jest konieczne, o ile karmy podawane kotu są zrównoważone i kompletne. Pamiętaj, że kot zawsze powinien mieć zapewniony dostęp do czystej, świeżej wody.

Rodzaje gotowych karm dla kotów dostępne w sprzedaży

Gotowe karmy dla kotów występują pod postacią suchą, półwilgotną oraz mokrą. Produkty te różnią się między sobą zawartością wody, białka, zawartością kaloryczną oraz smakiem i poziomem strawności.

  • Karma sucha

Karmy suche zawierają od 6 do 10 procent wody. W zależności od formuły składniki łączy się, wytłacza i suszy, formułując w niewielkie kawałki zwane krokiecikami. Karma sucha dla kotów jest stosunkowo niedroga, a ponieważ nie wysycha, oferuje właścicielom wygodne przechowywanie zapasów i trwałość. Jednak sucha karma może być dla kota mniej smaczna niż karma mokra lub półwilgotna, a w zależności od rodzaju i jakości składników może być również gorzej strawna. Ważne, by przechowywać ją w chłodnym, suchym miejscu i nie podawać po upływie daty przydatności do spożycia. Właściciele często kupują duże ilości suchego jedzenia, które można przechowywać przez wiele miesięcy, dlatego bardzo ważne jest sprawdzenie daty ważności przed podaniem jej kotom. Dobrym pomysłem jest przechowywanie suchej karmy dla kota w hermetycznym pojemniku, aby zachować jej świeżość i smak.

Karma dla kociąt

  • Karma półwilgotna

Mięso i mięsne produkty uboczne są podstawowymi składnikami półwilgotnej żywności dla kota, która zawiera około 35 procent wilgoci. W celu uzyskania produktu końcowego dodaje się inne surowce, na przykład soję lub zboża. Ceny półwilgotnych karm plasują się na ogół w średnim zakresie. Półwilgotne pokarmy mogą być bardziej atrakcyjne smakowo niż suche karmy dla kotów, jednak po otwarciu opakowania żywność może wyschnąć, stając się mniej smaczna.

  • Karma mokra

Zawartość wilgoci w karmach mokrych dla kotów to co najmniej 75 procent, dzięki czemu karmy te są również dobrym źródłem płynów. Dostępnych jest wiele różnych wariantów smakowych tych karm, co może być pomocne, jeśli Twój kot jest wybredny. Podstawowymi składnikami karm mokrych dla kotów jest zazwyczaj mięso oraz mięsne produkty uboczne.

Wybór karmy

Gotowe karmy dla kotów są opracowane tak, aby zapewnić organizmowi kota równowagę składników odżywczych i odpowiednią ilość kalorii. Wymagania żywieniowe kota zmieniają się w różnych fazach życia. Informacja o wartości odżywczej na etykiecie powinna określać także etap życia kota, dla którego żywność jest kompletna i zrównoważona. Niektórzy producenci oferują linie karm dla kotów, które opracowane są dla wszystkich etapów życia kota. Sprawdź linię Sanabelle marki Bosch.

Przy wyborze karmy dla kotów ważne jest zapoznanie się z listą składników. Podobnie jak w przypadku żywności dla ludzi, składniki są wymienione w kolejności od największej do najmniejszej zawartości procentowej w składzie. Poszukaj pokarmów, w których mięso i mięsne produkty uboczne lub owoce morza są wymienione na pierwszym miejscu, ponieważ oznacza to, że karma prawdopodobnie zawiera wystarczającą ilość składników pochodzenia zwierzęcego, aby dostarczyć niezbędnych aminokwasów i kwasów tłuszczowych do organizmu kota. Na przykład karmy marki Acana zostały stworzone z myślą o tym, że koty są z natury mięsożerne, dlatego do ich produkcji używa się dużej ilości mięsa najwyższej jakości.

Karma sucha Acana kotPo ustaleniu, które karmy są kompletne i zrównoważone, wybór między rodzajami żywności zależeć będzie głównie od indywidualnych preferencji Twojego kota. Niektóre koty wolą karmy mokre, inne karmy suche, a jeszcze inne połączenie tych dwóch konsystencji. Wypróbuj jak najwięcej rodzajów i smaków i wybierz te, które najlepiej zasmakują Twojemu kotu.

Domowe jedzenie

Samodzielne sporządzanie posiłków dla kota jest trudnym i czasochłonnym procesem, ponieważ samodzielnie musisz poradzić sobie z kompletowaniem składników w odpowiednich ilościach i proporcjach. Generalnie zaleca się, aby właściciele kotów podawali im zrównoważone pod względem odżywczym karmy gotowe, o ile weterynarz nie zaleci podawania jedzenia domowego w celach medycznych.

Przysmaki

Rozpieszczając kota przysmakami okazjonalnie, nie czynimy mu szkód na zdrowiu. Zaleca się, aby smakołyki nie przekraczały 10 do 15 procent dziennego zapotrzebowania kalorycznego kota. Ponadto należy całkowicie unikać niektórych produktów spożywczych. Mimo, że surowe mięso jest doskonałym źródłem wielu składników odżywczych, nieprzebadane mięso nie jest zalecane jako karma lub przekąska dla kotów, ponieważ jest potencjalnym nośnikiem toksoplazmozy i innych chorób zakaźnych. Stwierdzono odsetek kotów, które po spożyciu produktów rybnych w puszkach przeznaczonych dla ludzi, rozwinęły poważne zaburzenia neurologiczne.

Prawidłowa waga kota

Kot z nadwagąKoty różnią się od siebie pod względem ilości pożywienia, jaką powinny dziennie spożywać. Najczęstszym problemem związanym z odżywianiem u kotów jest nadwaga lub nawet otyłość, które powodują, że koty stają się bardziej podatne na szereg problemów zdrowotnych, w tym zapalenie stawów i cukrzycę. Poproś swojego lekarza weterynarii, aby pomógł Ci określić idealną masę ciała dla Twojego kota i zastosuj się do jego sugestii dotyczących dostosowania diety do jego potrzeb. Chociaż wiele kotów jest zadowolonych z jedzenia wciąż tej samej karmy, inne są bardzo wybredne i szybko się nudzą. Podawanie kotu różnych karm zapewnia różnorodność smaku i zachęca kota do zaglądania do miski. U kota, który nie chce jeść, mogą rozwinąć poważne problemy zdrowotne. Takiego kota, który nie chce jeść i traci na wadze, koniecznie powinien zbadać lekarz weterynarii.

Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą karm i przysmaków dla kota w sklepie dla kota zooplus oraz akcesoriów do przechowywania i porcjowania karm! U nas znajdziesz niezwykle praktyczne pojemniki na karmę, łyżki do porcjowania oraz pokrywki na puszki, dzięki którym karma zachowa swoją świeżość.

Leave a Reply