Obroża dla kota – tak czy nie?

Jeśli jesteś właścicielem kota i zakładasz, że Twój pupil nie będzie chciał mieć nic wspólnego z obrożą, prawdopodobnie zainteresują Cię wyniki badań przeprowadzone przez amerykańską lekarz weterynarii dr Lord…

Obroża dla kota

Grupie kotów założono obrożę na 6 miesięcy. Prawie 75% z nich nosiło obroże przez cały ten czas. Dwoma głównymi powodami, dla których obroża nie przetrwała tego okresu, było zgubienie obroży przez kota lub nadmiernie jej drapanie. Ponad połowa właścicieli kotów powiedziała, że ​​ich pupile lepiej tolerują obroże niż się tego spodziewali. Okrągłe 90% właścicieli kotów zadeklarowało, że planują pozostać przy obrożach po zakończeniu badania.

Od kota kanapowego do wychodzącego

Nawet jeśli Twój kot żyje wyłącznie w domu, zawsze istnieje cień szansy, że ​​jakimś sposobem znajdzie się na zewnątrz. Wszystkie koty mają ciekawską naturę, a ponieważ Twój kot domowy zbadał już każdy zakamarek Twojego domu, prędzej czy później jego zainteresowanie wzbudzą drzwi wejściowe. Większość kotów domowych, nawet te najodważniejsze i najbardziej pewne siebie, kiedy znajdzie się na zewnątrz, przestraszy się pierwszego nieznanego dźwięku. Niestety najczęściej, zamiast wrócić wtedy do mieszkania, płoszą się i uciekają jeszcze dalej. Ryzyko niesie ze sobą także każda najkrótsza nawet podróż, w tym na przykład choćby wizyta u weterynarza. Wystarczy nie domknąć transportera…

Kot w obrożyKotek może znaleźć się na zewnątrz także wówczas, kiedy wraz z nadejściem wiosny właściciele otwierają okna, a kotki wychylają przez nie z zaciekawieniem główki, aby zbadać świat zewnętrzny. Wystarczy potknięcie, czy przelatujący blisko ptaszek lub motyl, by kotek dobrowolnie lub przypadkowo wypadł przez okno na zewnątrz. By temu zapobiec, zalecamy naturalnie zamontowanie ochronnych siatek na okno. (Zainteresowany? Zajrzyj tutaj.)

Nie zakładaj więc, że Twój kot nigdy nie wyjdzie z domu. Nawet bardzo stary lub bardzo płochliwy kot może odnaleźć drogę na zewnątrz i zwyczajnie zniknąć na dobre, pozostawiając swoich zrozpaczonych właścicieli. Najważniejszym celem stosowania obroży dla kota jest możliwość jego identyfikacji w przypadku zagubienia się. Zaopatrz więc koniecznie obróżkę kota w identyfikator lub informację na metce. Istnieje również wiele sklepów internetowych, które na zamówienie wyszyją informacje o Twoim zwierzaku bezpośrednio na obroży.

obróżka dla kotaJaką obrożę kupić

Rodzajów obroży dla kota jest sporo. Istnieją obroże odblaskowe, skórzane, nylonowe, tekstylne i inne. Od Ciebie i Twojego kotka zależy, jaki rodzaj obroży wybierzecie. My polecamy zwłaszcza uniwersalne, trwałe i korzystne cenowo obroże dla kota marki Trixie.

Zakładanie obroży kotu

Bez względu na rodzaj obroży, który wybierzesz dla swojego kotka, kluczowe znaczenie ma właściwe jej dopasowanie. Zasada jest taka, że powinieneś być w stanie zmieścić dwa palce pomiędzy szyją kota a obrożą. Przez kilka pierwszych dni uważnie obserwuj zachowanie swojego pupila wobec nowej części jego garderoby. Najlepiej wybierz weekend lub inny odcinek czasu trwający od dwóch do trzech dni, byle byłbyś w stanie poświęcić go na uważną obserwację.

Możesz się spodziewać, Nowa obroża dla kotaże na początku kot będzie trochę przestraszony lub poirytowany – to normalne. To, czym należy się zmartwić to nadmierne i długotrwałe drapanie obroży i okolic. Wówczas zdejmij obrożę i wypróbuj inną, na przykład z innego materiału. Jeśli sytuacja się powtarza, skonsultuj się z lekarzem weterynarii.

Dopóki nie poczujesz się pewnie, możesz zdejmować kotu obrożę przed snem – nie będziesz musiał się martwić, że coś stanie mu się w nocy. Pamiętaj tylko, żeby założyć kotu obrożę ponownie z samego rana, nie zapomnij też o obserwacji. Jeśli z jakiegoś powodu musisz wyjść z domu, również możesz zdjąć obrożę i założyć ją po swoim powrocie. Kontynuuj te czynności, dopóki Ty i Twój kot nie poczujecie się swobodnie z obrożą.

Możesz najpierw wprowadzić obrożę, a po tym jak kot już się do niej przyzwyczai, dodać „biżuterię” w postaci identyfikatora, zawieszki czy odblasku.

Ozdobna obroża dla kota

Zespół zooplus serdecznie pozdrawia wszystkich zaangażowanych właścicieli kotów!

Leave a Reply