Czy koniecznie muszę zakładać psu ubranko zimą?

Nierzadko widuje się zimą pieski w sweterkach i płaszczykach – niektóre noszą nawet pantofle! – ale czy psy naprawdę muszą nosić w zimie ubrania? Czy sweterek lub kombinezon dla psa faktycznie pomaga utrzymać go w cieple, czy może jest to raczej jedynie kwestia stylu?

pieski w sweterkach

Na to pytanie odpowiemy bardzo bezpośrednio i już w pierwszym akapicie: Faktycznie pomaga! Poniżej wyjaśniamy, dlaczego Twój pies może, ale nie musi nosić dodatkowego stroju w chłodniejszych miesiącach. W przypadku psów domowych, które spędzają większą część dnia w ciepłych pomieszczeniach, ogólnie zaleca się stosowanie ubranek podczas spacerów w deszczowe czy zimne dni. Może to zapobiec wielu chorobom, które swój początek mają w przemarznięciu organizmu. Jednak to, jak bardzo dany pies potrzebuje dodatkowej ochrony, sprowadza się do kilku czynników:

Rodzaj sierści

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem ubranka na zimę czy płaszczyka na deszcz, weź pod uwagę, jakiego rodzaju sierść ma Twój pies. Niektóre psy mają bardzo delikatne włosie, niektóre z kolei bardzo krótką sierść (na przykład whippet lub mops), a inne mogą pochwalić się gęstym futrem (jak husky lub alaskan malamute) i są dosłownie stworzone do przebywania na śniegu. Zakładanie swetra psu o gęstej, grubej sierści jest najprawdopodobniej zbędne, jednak na pewno nieszkodliwe. Dla psów tych i tym podobnych ras najlepiej wybrać cieńsze płaszczyki przeciwdeszczowe, nieposiadające dodatkowego podszycia.

Sweterek-norweskie-wzoryDla psów o cienkiej lub krótkiej sierści, ciepły sweter stanowi dodatkową warstwę izolacji, która pomaga utrzymać temperaturę ciała i zapewnia im ciepło i komfort. Poza tym niektóre psy mają bardzo mało włosia na brzuszkach. Wyobraź sobie, że musisz przejść na czworakach nad śnieżną zaspą z odkrytym zupełnie brzuchem – no właśnie! Można zamarznąć na samą myśl. Sweter dla pieska z krótkimi lub cienkimi włosami oznacza ochronę przed niesprzyjającą aurą pogodową; mrozem i wilgocią i zapewnia mu przyjemne ciepło.

Wielkość psa

Psom małych ras zdecydowanie trudniej przetrwać zimowe miesiące – ich małe organizmy dużo ciężej znoszą mróz. Małe pieski ubrane w designerskie sweterki nie tylko wyglądają uroczo i zadają szyku – potrzebują dodatkowej izolacji, by było im ciepło. Jeśli jesteś właścicielem psa małej rasy – nie wahaj się ani chwili: Mały piesek w sweterku w paskiWybierz odpowiedni sweter lub kombinezon i nie zapomnij zawsze ubrać pupila przed wyjściem na zewnątrz! Poza zachwytami przechodniów zyskasz także wdzięczność pieska, który będzie czuł się zdecydowanie bardziej komfortowo. Jeśli w Twoim domu temperatura powietrza utrzymuje się na niewysokim poziomie, nie będzie to złym pomysłem, by założyć psiakowi sweterek także wewnątrz. Możesz zadbać też o to, by zwierzak miał dostęp do ciepłych koców, w które będzie mógł się wtulić i zagrzać, zwłaszcza nocą.

Wiek psa oraz ogólny stan zdrowia

Tak jak organizm starszego człowieka, tak i organizm starszego zwierzęcia może mieć trudności z utrzymaniem ciepłoty. Ubranko z pewnością doda więc ciepła i komfortu. Dla starzejącego się psa to właśnie płaszcz lub sweter może być tym, dzięki czemu zacznie spędzać mniej czasu leniuchując zwinięty w kłębek i zacznie cieszyć się świeżym powietrzem. Oczywiście każdy pies jest inny i ma unikalne potrzeby, dlatego jeśli zastanawiasz się, czy powinieneś kupić ubranko swojemu psu, najlepiej obserwuj jego zachowanie w trakcie jesiennego czy zimowego spaceru. Często drży, nie tylko na zewnątrz, ale także i w domu? Niechętnie wychodzi na spacer w mroźne dni, nawet na chwilkę? Naturalnym jest zjawisko, że pies zimą jest nieco bardziej leniwy, ale jeśli zwierzę w ogóle nie chce opuścić domu – lub nawet ruszyć się z ciepłego legowiska – to zdecydowanie powinno się wziąć pod uwagę zakup ciepłego ubranka. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, mogą cierpieć na depresję spowodowaną krótszymi, mniej słonecznymi zimowymi dniami. Co innego może sprawić, że Twój pupil będzie mógł cieszyć się świeżym powietrzem i słońcem, niż przytulny sweter?

pies dużej rasy w swetrze

Wszystkie psy będą z pewnością doskonale się prezentować w nowym ubranku. Warunkiem, żeby pies nie tylko świetnie wyglądał, ale i czuł się świetnie w ubranku, jest odpowiedni dobór rozmiaru do wielkości psa i materiału do jego specyficznych potrzeb!

 

Leave a Reply