Obroża antyszczekowa – sposób na szczekacza

Obroża antyszczekowaTwój piesek reaguje szczekaniem na każdy odgłos na klatce schodowej, a na spacerze obszczekuje sąsiada? Widzi innego psa – szczeka, widzi starszą panią o lasce – szczeka, widzi rzuconą reklamówkę poruszaną przez wiatr – szczeka? Niektóre psy już tak mają – szczekają i szczekają! W ten sposób piesek chce zaalarmować Cię o zbliżającym się według niego niebezpieczeństwie lub też po prostu okazuje w ten sposób strach i chce zwrócić na siebie Twoją uwagę. Masz dość tego hałasu? Lub dość skarżącego się na hałas sąsiada? Bez obaw! Jednym z możliwych i na pewno skutecznych rozwiązań tego problemu jest obroża antyszczekowa, która nauczy psa pożądanych zachowań.

Co to jest obroża antyszczekowa i jak działa?

Obroża elektrycznaObroża antyszczekowa wygląda jak.. obroża. Obroże antyszczekowe są nowoczesnym narzędziem pomagającym w kontrolowaniu szczekania psa. Istnieją różne rodzaje obroży antyszczekowych: na przykład obroże elektryczne wysyłające ultradźwięki lub impulsy elektryczne, czy też obroże wibracyjne, które z kolei emitują wibracje. Obroża antyszczekowa działa na zasadzie aktywacji dźwiękiem lub reaguje na wibracje strun głosowych. Wibracja krtani psa powoduje wyemitowanie słabego impulsu elektrycznego, który nie jest dla niego bolesny, ale z pewnością irytujący. Pies szybko powinien się zorientować, że pomiędzy szczekaniem, a emisją impulsu istnieje związek i z pewnością ograniczy szczekanie. Wysyłanie impulsu skombinowane jest często z jednoczesnym sygnałem dźwiękowym. Już po niedługim czasie możliwe, że psu wystarczyć będzie samo usłyszenie dźwięku ostrzegawczego, by przestał szczekać, ponieważ będzie chciał koniecznie zapobiec „przykremu” uczuciu impulsu elektrycznego. Jeśli jednak pies pomimo wysyłanego impulsu szczeka dalej – urządzenie ponownie wyda sygnał dźwiękowy, impuls lub dźwięk z jednoczesnym impulsem w zależności od aktywowanego trybu. Najczęściej ten proces powtarzany jest kilkakrotnie, a potem automatycznie zatrzymywany. Po chwili milczenia system przełącza się ponownie w tryb oczekiwania i proces powtarza się w razie czego od początku.

Czy obroże elektryczne są bezpieczne?

Są! Jednak zwłaszcza najprostsze i najtańsze modele obróżek antyszczekowychObroża przeciw szczekaniu mają pewne wady. Otóż owe najprostsze modele rozpoznają szczekanie jedynie za pomocą wbudowanego mikrofonu, który nie zawsze odznacza się najwyższą jakością. Obrożę taką aktywować może także pies szczekający w pobliżu Twojego pupila lub inne dźwięki zinterpretowane niepopranie jako szczek. Zalecanym przez nas rodzajem obroży antyszczekowej jest więc obroża z czujnikiem wibracji krtani. Poprawność działania takiego czujnika można sprawdzić, na przykład stukając palcem w obudowę, dmuchając w czujnik czy potrząsając obrożą – prawidłowo działająca obroża nie ma prawa zareagować. By natomiast zasymulować drganie krtani można potrzeć czujnik pilniczkiem i wówczas nadajnik powinien wyemitować dźwięk lub impuls elektryczny. Zaawansowane systemy obroży antyszczekowych dysponują zarówno sensorami wibracji krtani, jak i wysokiej jakości mikrofonami. Tego typu rozwiązania oferuje na przykład marka PetSafe.

Jak dobrać odpowiednią obrożę antyszczekową dla swojego psa?

Dobór obroży antyszczekowej zależy między innymi od wielkości i rodzaju sierści psa. Dla małego psa polecamy przede wszystkim obroże o niewielkiej wadze. (Weź pod uwagę, że ogólnie zaleca się stosowanie obroży antyszczekowych na psach o wadze powyżej 3 kg.) Liderem pośród najlżejszych obrozy antyszczekowych jest obroża marki PetSafe z impulsem elektrostatycznym, która może być stosowana u psów o wadze powyżej 3.6 kg.

Obroża elektrycznaJeśli posiadasz psa większej rasy, z dłuższą sierścią lub grubym podszerstkiem, zalecamy stosowanie obroży z odbiornikiem o wzmocnionej konstrukcji, gdyż duży pies w ruchu to stwarza spore ryzyko pojawienia się urazów mechanicznych. Przy długiej sierści, grubszym podszerstku czy dużej wadze psa istotna jest zwiększona siła i skuteczność bodźca korekcyjnego.

Jeśli zastanawiasz się nad zakupem obroży antyszczekowej dla psa chorego lub w podeszłym wieku, najlepiej skonsultuj się z lekarzem weterynarii, który z pewnością doradzi Ci czy i jaki rodzaj obroży możesz u swojego psa zastosować.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą obroży antyszczekowych i pomocy wychowawczych dla psa na zooplus.pl!

Leave a Reply