Jak wybrać idealną budę dla swojego psa

buda dla psaNajważniejszą kwestią przy zakupie budy jest ustalenie faktu, czy dany pies w ogóle w budzie mieszkać powinien. Należy mieć na uwadze, że nie każda rasa jest przystosowana do mieszkania na zewnątrz. Zdecydowana większość psów ras małych, takich jak na przykład yorki lub ratlerki, z uwagi na ich niewielki rozmiar oraz cienki podszerstek, nieprzystosowana jest do mieszkania na zewnątrz. Ich organizmy szybko się wychładzają, a wskutek przemarznięcia zwierzęta mogą poważnie zachorować.

Istnieją także oczywiście rasy specjalnie przeznaczone do pilnowania podwórza i dobytku właściciela. Nie każda z nich jednak nadaje się jednocześnie do permanentnego mieszkania na zewnątrz. Upewnij się, że Twój pies jest jednym z tych, które uwielbiają przebywać na zewnątrz i że mieszkanie w budzie nie będzie stanowiło zagrożenia dla jego zdrowia!

Każda psia buda powinna mieć odpowiednią konstrukcję, wielkość oraz izolację, powinna niezawodnie chronić przed skrajnymi temperaturami i trudnymi warunkami atmosferycznymi. Zespół zooplus chciałby doradzić Ci w wyborze idealnej budy dla Twojego czworonoga!

Jakie rodzaje bud mam do wyboru?

W asortymentach specjalistycznych sklepów zoologicznych znajdziesz wiele rodzajów bud. Budy rozróżnia się na przykład ze względu na konstrukcję ogólną, materiał, z którego zostały wykonane, kształt dachu czy rodzaj ogrzewania lub też jego brak. Poniżej przedstawimy w kilku słowach różnice między poszczególnymi rodzajami bud, wyjaśniając jednocześnie, jakie zastosowanie ma dany rodzaj.

Podział ze względu na konstrukcję:

Buda klasyczna
Budę klasyczną widział z pewnością choć raz w życiu każdy, ponieważ jest aktualnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Jest ona wprawdzie zazwyczaj najkorzystniejsza cenowo, jednak nie zawsze najpraktyczniejsza, gdyż jej wnętrze może się wychładzać.buda klasycznaBuda z przedsionkiem
Większa niż buda klasyczna. Przedsionek to zadaszony taras, prowadzący do wnętrza budy. Zimą czy na jesień w takiej budzie psu jest znacznie cieplej, gdyż do środka dostaje się znacznie mniej zimnego powietrza.
buda z przedsionkiem SylvanPodział ze względu na kształt dachu:

Buda z dachem dwuspadowym
Świetnie prezentuje się wizualnie. Dwuspadowe zadaszenie to doskonałe rozwiązanie przede wszystkim dla bud wolnostojących, gdyż spełnia praktyczne zadanie odprowadzania wody oraz śnieg z dachu.
buda z dwuspadowym dachemBuda z dachem jednospadowym
Budy z dachem jednospadowym z reguły sytuuje się tak, by przylegały do ściany innego budynku. Jeden spad wystarczy, by z powodzeniem odprowadzić wodę czy śnieg.
buda z jednospadowym dachemBuda z płaskim dachem
Daje ciekawy efekt wizualny, jednak musi być bardzo wytrzymała. Należy sprawdzać ilość zalegającej na dachu deszczówki, a w zimie regularnie dach odśnieżać. Tego typu buda doskonale sprawdzi się, gdy ustawisz ją pod wiatą.
buda z płaskim dachemPodział ze względu na materiał wykonania:

Buda drewniana
Budy drewniane są wyjątkowo ładne i przystosowane do zmian pogodowych (zapewniają chłód w lecie i ciepło w zimie). Są ponadto bardzo solidne i przez to cięższe od bud wykonanych z plastiku.
buda drewnianaBuda z tworzywa sztucznego
Lekka i łatwa do wyczyszczenia. Wadą takiej budy jest odpuszczanie ciepła w zimie, dlatego warto zaopatrzyć ją w ciepłe legowisko. Obydwa rodzaje są wodoodporne (drewno zabezpieczane jest warstwą ochronną, która chroni je przed działaniem czynników atmosferycznych).buda z plastikuCo zrobić, by buda chroniła psa przed mrozem?

izolacja do budy dla psaMożesz zakupić już ocieploną i przystosowaną budę lub sam wyłożyć ją odpowiednią izolacją. Ocieplenie może być styropianowe lub wełniane i powinno znajdować się zarówno w podłodze, jak i ścianach. Dla jeszcze lepszej izolacji niektóre budy wyposażone są w specjalne nóżki, przez co między podłożem budy a glebą powstaje przestrzeń. Dzięki temu, poza ochroną przed zimnem, zapewniona zostaje bardzo dobra cyrkulacja powietrza. Nogi powlekane są często plastikowymi nasadami, dzięki czemu nie pochłaniają wilgoci z podłoża. Inną możliwość ocieplenia konstrukcji stanowi usytuowanie budy na specjalnej folii lub płytach. Dach można pokryć dodatkowo papą, gontem lub blachą.

Jak dobrać wielkość budy do rozmiarów psa?

Wzrost psaNiezmiernie ważne jest, by buda dla psa dostosowana była optymalnie do jego rozmiarów. Zbyt mała buda będzie niewygodna, a w zbyt dużej pies może marznąć, gdyż nie da rady ogrzać jej ciepłotą ciała. Buda powinna być na tyle duża, żeby pies mógł w niej wyprostowany stać, dlatego wysokość jej wnętrza powinna być nieco większa od wzrostu psa mierzonego od łap po czubki uszu. Poza tym pies powinien mieć możliwość swobodnego poruszania i wygodnego położenia się w budzie. Rozmiar wejścia również powinien zostać uwzględniony przy wyliczeniach i zapewniać bezproblemowe wchodzenie i wychodzenie z budy. Pamiętaj jednak, że zbyt duży otwór może prowadzić do wychładzania się wnętrza, dlatego powinien on być nieco niższy od psa i tylko trochę od niego szerszy.

Gdzie najlepiej ustawić budę?

Buda dla psaDobrze jest ustawić budę niedaleko drzew, które latem będą zapewniały cień. W miarę możliwości buda nie powinna znajdować się przy ulicy – może to niepokoić psa oraz narażać go na hałas wywoływany przez ruch uliczny oraz na zanieczyszczenia. Jeśli zadaniem psa jest pilnowanie domu, możesz znacznie mu je ułatwić stawiając budę w miejscu, skąd pies będzie miał doskonały widok na jak największą część posesji.

Zapraszamy do zapoznania się z szeroką ofertą bud oraz legowisk dla psa na zooplus.pl! Mamy do zaoferowania atrakcyjne rabaty oraz programy oszczędnościowe. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Leave a Reply