Przedstawiamy nasze cztery ulubione rasy psów

Kto z nas mógłby oprzeć się pięknemu labradorowi albo figlarnemu cocker spanielowi? Każdemu robi się cieplej na sercu na widok owczarka niemieckiego czy słodkiego westiego! Po tygodniach debat w biurze zooplus wyłoniliśmy czołową czwórkę naszych ulubionych psów. Poniżej przedstawiamy kilka faktów o naszych ulubieńcach.

Labrador retrieverLabrador retriever

Popularna, znana i lubiana rasa psów myśliwskich. Labrador retriever ma charakterystyczną czarną, biszkoptową albo czekoladową sierść, a przy tym jest mocno zbudowany. Labradory są bardzo lojalne. Najczęstszym kolorem umaszczenia jest czarny, a najrzadziej występującym czekoladowy – może się jednak zdarzyć, że w jednym miocie trafią się szczenięta w każdym z trzech kolorów! Rasę labrador retriever zaczęto hodować w Kanadzie i jest ona mniejsza od rasy pierwotnej pochodzącej z Nowej Fundlandii. To pies myśliwski przystosowany do aportowania postrzałek, głównie ptactwa, z głębokich wód. Te bardzo inteligentne psy mają płetwowate łapy, gruby wydrowaty ogon i  wodoodporną sierść z podszerstkiem, które pomagają im pływać i utrzymać temperaturę ciała.

Na plus:
★ Prawa ręka człowieka: labradory to sprytne i posłuszne psy, dzięki czemu świetnie sprawdzają się pomagając policji czy ułatwiając życie osobom niedowidzącym lub niedosłyszącym.
★ Wielbiciel dzieci: labradory uznawane są za doskonałe psy rodzinne – łatwo się przywiązują, a do tego mają miłą w dotyku, przyjemną sierść.

Drobne minusy:
★ Wielbiciel sadzawek i kałuż: biorąc pod uwagę historię tej rasy, nie jest żadnym zaskoczeniem, że labradory uwielbiają pływać i taplać się w wodzie. Niemal pewne jest, że gdy Twój labrador ujrzy brudną kałużę od razu do niej wskoczy i Cię ochlapie. Warto zainwestować również w porządny odświeżacz do auta, który poradzi sobie z intensywnym  zapachem mokrego psa.
★ Nadmiar energii: te duże psy do szczęścia potrzebują bardzo dużo ruchu. Jeśli nie masz czasu ani ochoty na bardzo długie spacery i niekończące się zabawy, lepiej nie wybieraj labradora retrievera.

Owczarek NiemieckiOwczarek Niemiecki

O ile labrador przypomina dużą puszystą wydrę, to owczarek niemiecki może kojarzyć się z udomowionym i uroczym wilkiem. Te silne i nieustraszone psy mają dostojny bujne ogony i długie pyski. Nawet kształt uszu jest „wilczy” – są miękkie i urocze w wieku szczenięcym, a po osiągnięciu dojrzałości przez psa stają się szpiczaste. Dziś owczarki niemieckie są nam znane głównie z filmów i seriali, lecz rasa ta  niegdyś służyła w niemieckiej armii podczas I oraz II wojny światowej. Z tego faktu wynika też, dlaczego niektórzy hodowcy zaczęli określać go mianem „owczarka alzackiego” – aby pozbyć się negatywnych skojarzeń z latami wojny.

Na plus:
★ Anioł stróż: owczarki niemieckie mają silny instynkt stadny i będą za wszelką cenę bronić swojej rodziny, co sprawia że doskonale nadają się na psy stróżujące. Są nieustraszone, inteligentne i lojalne, dzięki czemu doskonale nadają się do służby w policji i armii.
★ Pojętny uczeń: są to sprytne i chętne do pomocy psy, które słyną z tego, że naprawdę szybko się uczą. To sprawia, że trening takiego psa jest łatwy i stosunkowo przyjemny, nawet dla niedoświadczonych właścicieli.

Drobne minusy:
★ Futrzana bestia: chociaż owczarek niemiecki przyciąga wzrok swoim pięknym futrem, trzeba pamiętać o tym, że bardzo często zmienia sierść, pozostawiając kudły w całym domu. Mamy nadzieję, że lubisz odkurzać…
★ Duże i żywotne: jak każda duża rasa, owczarek niemiecki bardzo potrzebuje ruchu i okazji do rozładowania energii. Owczarki kochają spacery, niezależnie od pogody!

Cocker spanielCocker spaniel

Ten krępy pies myśliwski średniej wielkości jest świetnym kompanem, ponieważ lgnie do zabawy i szybko przywiązuje się do człowieka. Jego najbardziej charakterystycznymi cechami są długie mięciutkie uszy i piękna lśniąca sierść, dzięki której cocker spaniele świetnie nadawałyby się do reklam szamponów. Mają również zniewalające, ciemne i okrągłe oczy, co sprawia, że trudno oprzeć się ich urokowi. Te pełne życia psy były hodowane w Hiszpanii w XIV wieku do polowania na słonki i to właśnie od słonki (ang. woodcock) pochodzi pierwszy człon nazwy rasy.

Na plus:
★ Bystrzaki: cocker spaniele z ogromną łatwością przyswajają nowe sztuczki i rozumieją wydawane polecenia, dzięki czemu łatwiej jest je szkolić niż inne rasy psów. Niemniej czasami bywają uparte, więc upewnij się, czy Twój pies jest w dobrym nastroju przed rozpoczęciem treningu.
★ Mistrzowie przystosowania: od razu zauważysz, że spaniele szybko przyzwyczajają się do nowego środowiska i radzą sobie z każdą napotkaną przeszkodą.

Drobne minusy:
★ Wymagające szczenięta: dbanie o cocker spaniele jest bardzo czasochłonne – ich piękne futro wymaga stałej pielęgnacji. Bardzo ważne jest również dbanie o ich długie uszy.
★ Arcytroskliwa rasa: nie chodzi nam o to, że bycie przyjaznym psem jest wadą, ale nie jest to cecha dobrych psów stróżujących. Chyba, że uważasz łaszenie się i oblizywanie twarzy za najlepszą strategię obrony.

West highland white terrierWest highland white terrier

Mały ale wariat! Westie to świetne psy rodzinne ze sporą dawką pewności siebie i wspaniałym charakterem. Hodowane były w Szkocji, by chronić farmy, kopalnie i wille przed szkodnikami. Te popularne małe psy mają dwie warstwy sierści i silny ogon. West highland white terriery to małe „narwańce”, które uwielbiają być w centrum uwagi i wścibiać pyszczek w każdą sprawę.

Na plus:
★ Prawdziwy entuzjasta sportu: dzięki determinacji i krzepie westie są naturalnie przysposobione do różnych sportów, od treningów agility do śledzenia np. zwierzyny. Jeśli lubisz wyzwania i chcesz zobaczyć swojego psa rywalizującego w zawodach – west highland white terrier może być rasą właśnie dla Ciebie.
★ Odporne na każdą pogodę: jak przystało na „Szkotów”, westie są przystosowane do każdych warunków atmosferycznych, dzięki swojemu podszerstkowi. Podczas mokrych dni Ty możesz mieć ochotę ubrać się trochę cieplej, ale Twój piesek nie będzie miał problemu.

Drobne minusy:
★ Uparte psiaki: u westie’ch determinacja świetnie się sprawdza podczas sportu, jednak może to również nieco utrudniać prowadzenie treningów.
★ Wielbiciele błotka: west highland white terriery są zafascynowane kopaniem, nierzadko zdarza się, że ich biała sierść i futrzany pyszczek są całkowicie obłocone. Zanim zdecydujesz się na westiego, rozważ wymianę wyposażenia w domu na takie, o które będzie łatwo zadbać.

Zapomnieliśmy o Twoim ulubionym psie? A może któryś z tych piesków sprawia, że Twoje serce bije szybciej? Daj nam znać w komentarzach!

Zapraszamy rónież do naszej nowej strony: akcesoria dla psa.

Leave a Reply