Sposoby na trawę „wypaloną” przez psi mocz

PiesLato w pełni, miesiąc wakacji już za nami. Na pewno nie raz odwiedzali Cię znajomi i spędzaliście czas w ogrodzie razem z waszymi pupilami. Niestety obecność zwierząt w ogrodzie może wiązać się z „wypalonymi” przez ich mocz plackami trawy – w tym wpisie postaramy się pomóc uniknąć tego problemu.

Sposób 1: podsypywanie wapnem

Każdy właściciel psa wie, jak brzydkie i irytujące potrafią być pożółkłe miejsca na trawniku. Żółknięcie trawy wynika z tego, że mocz psów ma odczyn kwaśny. Niestety zwykłe przesadzenie trawy nie wystarczy, aby pozbyć się problemu – kwas obecny w moczu wchłania się w ziemię, więc aby umożliwić trawie odrośnięcie, powinno się podsypać ją wapnem (które ma odczyn zasadowy) zmieszanym z kompostem. Wapno, zazwyczaj wraz z instrukcją użytkowania, można zakupić w większości dobrych sklepów ogrodniczych. Powinno się również odgrodzić dany obszar przed podsypaniem lub przesadzeniem trawy, aby uniemożliwić psu przypadkowe spożywanie produktu lub ponowne „podlewanie”.

Sposób 2: strefa bezmoczowa

Dobrym rozwiązaniem na dłuższą metę jest nauczenie psa w których miejscach może załatwiać swoje potrzeby, a w których nie. Takie szkolenie może być wyzwaniem dla obu stron, ale prędzej czy później Twój trawnik znów się zazieleni.

Po pierwsze trzeba wybrać miejsce, w którym pozwolisz swojemu psu załatwiać swoje potrzeby. Warto odznaczyć je np. kamieniami lub ogrodzeniem, aby pies bez problemu je rozpoznawał. Po wybraniu odpowiedniego miejsca pozwalaj swojemu pupilowi załatwiać się tylko tam – będzie to wiązało się z wyprowadzaniem go do ogrodu na smyczy. Gdy wysika się w wyznaczonym miejscu, od razu nagródź go np. jakimś przysmakiem. Jeżeli nie, wróćcie do domu i spróbujcie raz jeszcze po 15-30 minutach. Powtarzaj tę czynność, a pies w końcu zrozumie o co chodzi. Z czasem zacznij używać dłuższej smyczy, następnie odłóż ją i ogranicz się tylko do wychodzenia z psem, aby ostatecznie tylko pilnować go na odległość. Nie karz psa, jeśli nie będzie robił tego, czego od niego oczekujesz – system nagród i pochwał w końcu da pożądane efekty.

Sposób 3: australijskie kamienie

Kamienie Dog Rocks® to bezpieczny i naturalny sposób na obniżenie poziomu azotanów w psim moczu, co pozwala uniknąć „wypalania” trawy. Dog Rocks to w pełni naturalne minerały z Australii, które umieszcza się w psiej misce na wodę. Ich działanie polega na oczyszczaniu wody ze szkodliwych pierwiastków śladowych i jest całkowicie bezpieczne dla psów.

Buda dla psa w sklepie zoologicznym zooplus.

Leave a Reply