Szelki treningowe dla psów: nie pozwól psu ciągnąć Cię na smyczy!

szelki_dla_psaKto kogo wyprowadza… Ty psa, czy pies Ciebie?

Większość właścicieli psów była w takiej sytuacji przynajmniej raz: Twój pies ekscytuje się podczas spaceru do tego stopnia, że ciągnie Cię i szarpie za smycz, próbując dokładnie zbadać teren dookoła, podczas gdy Ty nie możesz za nim nadążyć. Takie zachowanie jest fizycznie męczące dla Ciebie i niebezpieczne dla psa. Zastanawiasz się, jak możesz odzyskać kontrolę na swoim psem i nauczyć go poprawnego chodzenia przy nodze? Poniżej zamieściliśmy kilka wskazówek:

  1. Psy szarpią smycz z różnych powodów: z zachwytu („Idę do parku!”), chęci dominacji („Chcę iść do parku szybciej!”), ze strachu („Boję się samochodów i chcę iść do domu”). Bardzo ważne jest, aby w pierwszej odkryć przyczyny jego szarpania oraz przyjrzeć się własnemu zachowaniu podczas spaceru. Czy czujemy, że kontrolujemy psa? Czy komunikujemy mu to poprzez odpowiednią postawę i spokojną, ale stanowczą reakcje na jego zachowanie? Kilka drobnych zmian w sposobie poruszania się i zachowaniu może wiele zmienić.
  2. Podczas spaceru prowadź psa na krótkiej, ale nienaprężonej smyczy. Naprężona smycz ciągnie psa, który instynktownie odpowiada na to tym samym. Nie należy także w takiej sytuacji przyciągać psa do siebie. Jeśli poczujesz ciągnięcie, zatrzymaj się trzymając smycz w obu rękach, poczekaj aż pies przestanie się szarpać i zacznie zwracać na Ciebie uwagę. Rusz dalej. Powtarzaj to, aż do momentu, w którym uciążliwe zachowanie ustąpi.
  3. Jeśli pies nie przestaje ciągnąć za smycz, zatrzymaj się, odwróć, a następnie rusz w przeciwnym kierunku trzymając psa na krótkiej, ale nienaprężonej smyczy. Twojemu psu może się to nie spodobać, zwłaszcza, jeśli byliście w drodze do jego ulubionego parku!
  4. W takiej sytuacji, Twój pies może czuć się nieco zbity z tropu, ale nie przestawaj. Pies prawdopodobnie za chwilę zacznie szarpać od nowa. Jeśli tak się stanie, powtórz procedurę kolejne 2, 3 razy.
  5. Jeśli pies zacznie chodzić na smyczy poprawnie, koniecznie daj mu nagrodę i doceń go! Po kilku powtórzeniach punktów 2 i 3 pies powinien zacząć zdawać sobie sprawę, że tylko wtedy będzie mógł iść dalej, jeśli nie będzie ciągnął za smycz. Pamiętaj o nagrodzeniu każdego poprawnego zachowania.
  6. Twój pies może bardzo szybko nauczyć się chodzić poprawnie. Jeśli jednak zajmie mu to więcej czasu, a nawet kilka tygodni, nie przejmuj się! Jeśli będziesz konsekwentny, spacer wkrótce zamieni się w przyjemność.

Istnieje wiele akcesoriów, które pomogą zniechęcić Twojego psa od uciążliwego szarpania. Marki NEEWA oraz Julius-K9 oferują jedne z najbardziej popularnych szelek dla psa. Niektóre ich modele posiadają od środka delikatną wyściółkę, ale gdy pies zaczyna ciągnąć, mocniej przylegają do jego ciała, zniechęcając go tym samym do takiego zachowania.

W naszym internetowym sklepie zoologicznym zooplus.pl posiadamy szeroką ofertę produktów marki Flexi, specjalizującej się przede wszystkim w automatycznych smyczach najnowszej generacji, które pomogą Ci nauczyć psa poprawnego chodzenia na smyczySmycze Flexi wyposażone są w wygodny przycisk blokady, system regulacji uchwytu, kontrolę blokady, pętle zabezpieczające, odpinane lub wbudowane pojemniki na woreczki lub przysmaki oraz całą gamę dodatkowych akcesoriów i elementów, spełniających funkcje zarówno praktyczne, jak i ozdobne. Smycze Flexi produkowane są z najwyższej jakości materiałów, które oprócz nieprzeciętnej wytrzymałości i trwałości oferują także wygodę w noszeniu, a ich regulowana długość pomoże nauczyć psa chodzenia „przy nodze”.

Polecamy także obrożę zaciskową do tresury Hunter Freestyle, idealną do treningów i spacerów w czasie kiepskiej pogody!

Przyjemnego spacerku!

Leave a Reply