Szelki treningowe dla psów: nie pozwól psu ciągnąć Cię na smyczy!

szelki_dla_psaKto kogo wyprowadza, Ty psa, czy pies Ciebie?

Większość właścicieli psów była w takiej sytuacji przynajmniej raz: Twój pies ekscytuje się podczas spaceru do tego stopnia, że ciągnie Cię i szarpie za smycz, próbując dokładnie zbadać teren dookoła, podczas gdy Ty nie możesz za nim nadążyć. Takie zachowanie jest fizycznie męczące dla Ciebie i niebezpieczne dla psa. Zastanawiasz się, jak możesz odzyskać kontrolę na swoim psem i nauczyć go poprawnego chodzenia przy nodze? Poniżej zamieściliśmy kilka wskazówek:

  1. Psy szarpią smycz z różnych powodów: z zachwytu („Idę do parku!”), chęci dominacji („Chcę iść do parku szybciej!”), ze strachu („Boję się samochodów i chcę iść do domu”). Bardzo ważne jest, aby w pierwszej odkryć przyczyny jego szarpania oraz przyjrzeć się własnemu zachowaniu podczas spaceru. Czy czujemy, że kontrolujemy psa? Czy komunikujemy mu to poprzez odpowiednią postawę i spokojną, ale stanowczą reakcje na jego zachowanie? Kilka drobnych zmian w sposobie poruszania się i zachowaniu może wiele zmienić.
  2. Podczas spaceru prowadź psa na krótkiej, ale nienaprężonej smyczy. Naprężona smycz ciągnie psa, który instynktownie odpowiada na to tym samym. Nie należy także w takiej sytuacji przyciągać psa do siebie. Jeśli poczujesz ciągnięcie, zatrzymaj się trzymając smycz w obu rękach, poczekaj aż pies przestanie się szarpać i zacznie zwracać na Ciebie uwagę. Rusz dalej. Powtarzaj to, aż do momentu, w którym uciążliwe zachowanie ustąpi.
  3. Jeśli pies nie przestaje ciągnąć za smycz, zatrzymaj się, odwróć, a następnie rusz w przeciwnym kierunku trzymając psa na krótkiej, ale nienaprężonej smyczy. Twojemu psu może się to nie spodobać, zwłaszcza, jeśli byliście w drodze do jego ulubionego parku!
  4. W takiej sytuacji, Twój pies może czuć się nieco zbity z tropu, ale nie przestawaj. Pies prawdopodobnie za chwilę zacznie szarpać od nowa. Jeśli tak się stanie, powtórz procedurę kolejne 2, 3 razy.
  5. Jeśli pies zacznie chodzić na smyczy poprawnie, koniecznie daj mu nagrodę i doceń go! Po kilku powtórzeniach punktów 2 i 3 pies powinien zacząć zdawać sobie sprawę, że tylko wtedy będzie mógł iść dalej, jeśli nie będzie ciągnął za smycz. Pamiętaj o nagrodzeniu każdego poprawnego zachowania.
  6. Twój pies może bardzo szybko nauczyć się chodzić poprawnie. Jeśli jednak zajmie mu to więcej czasu, a nawet kilka tygodni, nie przejmuj się! Jeśli będziesz konsekwentny, spacer wkrótce zamieni się w przyjemność.

Istnieje wiele akcesoriów, które pomogą zniechęcić Twojego psa od uciążliwego szarpania. Marka the Company of Animals oferuje jedne z najbardziej popularnych szelek dla psa. Posiadają one od środka delikatną wyściółkę, a gdy pies zaczyna ciągnąć, mocniej przylegają do jego ciała, zniechęcając go tym samym do takiego zachowania.

Posiadamy również szeroką ofertę produktów firmy Halti, które zaprojektowane zostały specjalnie po to, aby pomóc Ci nauczyć psa poprawnego chodzenia na smyczy. Specjalny design szelek Halti odciąża delikatną szyję psa, pozwalając jednocześnie skutecznie prowadzić go w pożądanym kierunku. Szelki nadają się także do treningu ze szczeniętami. Uniwersalną smycz treningową firmy Halti można używać wraz z szelkami lub samodzielnie. Wyposażona jest w 8 różnych trybów, a jej regulowana długość pomoże nauczyć psa chodzenia „przy nodze”.

Popularny kaganiec dla psa firmy Halti to kolejna propozycja, która w delikatny sposób pomoże nauczyć psa prawidłowego chodzenia, nie naciskając przy tym na jego szyję. Kiedy pies zaczyna ciągnąć za smycz, obroża delikatnie zaciska się wokół jego kufy. Gdy tylko pies przestaje ciągnąć, obroża rozluźnia się.

Zachęcamy do przejrzenia oferty akcesoriów treningowych i wielu innych produktów na naszej stronie.

Przyjemnego spaceru!

Dodaj komentarz