Psie portrety: Chihuahua

chihuahua

Chihuahua to najmniejsza rasa psów na świecie. Mimo wielu mitów krążących na ich temat, nie są one wcale szczególnie chorowite – wręcz przeciwnie, są jednymi z dłużej żyjących psów.

Pochodzenie

Istnieje wiele teorii dotyczących pochodzenia psów rasy chihuahua. Najbardziej wiarygodna wydaje się ta, że wywodzą się one od meksykańskich psów, które niegdyś składano bogom w ofierze – nawet dziś można spotkać te małe pieski biegające wolno właśnie w Meksyku. Wierzono również, że chihuahuy prowadzą dusze zmarłych przez zaświaty, co niestety wiązało się z tym, że gdy umierał pan, również jego pies musiał żegnać się z życiem. Jakby tego było mało, w wielu społecznościach chihuahuy traktowano jako element diety. W połowie XIX wieku meksykańscy rolnicy zaczęli sprzedawać swoje małe pieski turystom z całego świata, co doprowadziło do rozprzestrzenienia się rasy na świecie.

Usposobienie

Chihuahuy to odważne, pełne życia i energii psy do towarzystwa, o bardzo zróżnicowanych charakterach. Niektóre zachowują się niczym rasowe psy stróżujące reagujące na najdelikatniejszy dźwięk, a inne serdecznie powitają każdego obcego.

Utrzymanie

Jest to rasa bardzo łatwa w pielęgnacji, jedynie jej długowłosa odmiana powinna być czesana dokładnie i regularnie. Świetnie nadaje się zarówno do mieszkania w bloku, jak i w domu z ogrodem, trzeba jedynie zapewnić im nieco zabawy. Są również świetnymi towarzyszami osób starszych. Bardzo chętnie wychodzą na spacery, ale raczej tylko przy ładnej pogodzie. Gdy za oknem jest brzydko, nie mają nic przeciwko zostawaniu w domu i załatwianiu swoich potrzeb np. na starą gazetę – nawyk ten można wytrenować w okresie dorastania.

Wygląd

Chihuahua to najmniejsza rasa świata, o kształcie głowy przypominającym jabłko. Inne cechy charakterystyczne to duże „nietoperzowate” uszy, krótki, szpiczasty nos i nieproporcjonalnie duże oczy. Standard rasy dopuszcza wszelkie kolory sierści, która może być długa lub krótka. Włos u odmiany długowłosej jest prosty, tylko na uszach, karku i ogonie jest nieco postrzępiony. Odmiana krótkowłosa posiada gładką i błyszczącą sierść.

Waga idealna wynosi od 1,5 do 3 kg, ale akceptuje się również psy ważące mniej – nawet 500 g. Większość klubów faworyzuje psy drobniejsze, a egzemplarze ważące powyżej 3 kg mogą nie zostać przez nie zaakceptowane. To prowadzi do obniżania masy psów, które w większej mierze narażone są na kłopoty zdrowotne. Dlatego podporządkowanie hodowli obniżaniu masy psów jest z punktu widzenia ochrony zwierząt szkodliwe.

Karma dla psa w sklepie internetowym zooplus.

Royal Canin size dla małych psów jest idealna dla Chihuahua.

Leave a Reply