Psie Portrety: Bokser

Boxer

Na przekór zmieniającym się trendom bokser nadal jest jedną z ulubionych ras świata. Połączenie witalności ze spokojem oraz siły z delikatnością czynią te psy naprawdę wyjątkowymi.

Charakter

Zmarszczone czoło i melancholijne spojrzenie mogą sprawiać wrażenie, że boksery to psy ponure. Prawda jest jednak inna – są one wesołe, towarzyskie, a do tego inteligentne. Ponadto potrafią się też bronić, gdy wymaga tego sytuacja. Niegdyś towarzyszyły człowiekowi również podczas polowań. Boksery to silne i szybkie psy. Są niezależne, ale potrafią też ustępować.

Bokser w domu

Boksery w stosunku do dzieci są cierpliwe i przyjacielskie, ponieważ postrzegają je jako „młode”, które potrzebują ich ochrony. Dlatego rodzice powinni zastanowić się dwa razy, gdy będą chcieli nakrzyczeć na swoje dziecko, które coś przeskrobało – wówczas lepiej zamknąć psa w innym pokoju.

W stosunku do obcych boksery zachowują się bardzo różnie – jednego od razu serdecznie polubią, natomiast inny może im nie przypaść do gustu i będą go omijać szerokim łukiem, a czasem nawet powarkiwać. Ważne jest odpowiednie wychowanie, ponieważ dorosłe boksery nie zmienią już swoich zwyczajów zarówno w stosunku do obcych, jak i psów czy kotów. To, czego nauczą się i do czego przyzwyczają za młodu, będą akceptować już zawsze, dlatego istotne jest, by np. w kwestii wychowania znajdowały się w doświadczonych rękach od najmłodszych lat.

Standard rasy

Rok 1896 można określić jako rok narodzin boksera, ponieważ to właśnie z tego roku pochodzą pierwsze wzmianki o psach, które spełniały standardy rasy określone 9 lat później. Bokser to mocno zbudowany pies średniego rozmiaru o dobrze rozwiniętej muskulaturze i silnych, prostych nogach. Bardzo charakterystyczna jest głowa – pysk, na którym znajduje się ciemniejsza maska, powinien być szeroki i silny, a reszta ciała wyraźnie odróżnia się kolorystycznie. Sierść u bokserów jest krótka, błyszcząca i przylegająca do ciała, natomiast umaszczenie żółte lub pręgowane. Maść żółta występuje w różnych odcieniach – od jasnożółtego do ciemno-rudo-brązowego lub czerwonożółtego. U samców wysokość w kłębie wynosi od 57 do 63 cm, a u suk od 53 do 59 cm, a waga odpowiednio ok. 30 i 25 kg.

Zachowanie psa powinno sugerować dużą pewność siebie i zrównoważenie, a więc cechy odpowiednie do pilnowania domu i ogrodu, jak również obrony w niebezpiecznych sytuacjach. Oczywistą wadą rasy jest więc nieuzasadniona agresywność czy brak posłuszeństwa.

Buda dla psa w sklepie zoologicznym zooplus.

Smycz dla psa w sklepie zoologicznym zooplus.

Leave a Reply