Kocie portrety: Kot norweski leśny

KotyKot norweski leśny to kot domowy blisko spokrewniony z kotami dzikimi, w związku z czym zalicza się go do ras naturalnych. Często nazywa się je po prostu „norwegami”.

Budowa

Swój wygląd zewnętrzy zawdzięcza surowemu skandynawskiemu klimatowi. Duży rozmiar związany jest z muskularną budową ciała oraz bujną sierścią średniej długości, które mogą nasuwać skojarzenia ze żbikiem europejskim. Wraz z rasami maine coon i ragdoll należy do największych kotów świata.

Charakter

Choć „norwegi” z wyglądu kojarzą się z dzikimi zwierzętami, z natury są łagodne i przyjazne. Uchodzą za łatwe w wychowaniu i lubiące się bawić, a ponadto łatwo nawiązują silną więź z człowiekiem. Są również przyjazne w stosunku do innych kotów i bez problemu akceptują je w domu.

Pochodzenie

Kot norweski leśny, jak wskazuje nazwa, wywodzi się z terenów Norwegii, gdzie nawet dziś można spotkać go żyjącego dziko. Mimo zainteresowania hodowlą tych kotów, uważano je za niezbyt „wyraziste” i nie przykładano do rozwoju ich hodowli większej wagi. Dość późno zdecydowano się na hodowanie norweskich kotów leśnych w samej Norwegii, a standard rasy został ustalony dopiero w latach 70. Wówczas to próbowano różnorakich krzyżówek z innymi rasami, a dążenia do uzyskania bardziej interesującego umaszczenia, skłoniły hodowców do przymknięcia oka na inne cechy charakterystyczne rasy. Dziś z kolei hodowcy bardzo dbają o to, by zachowywać ich pierwotne cechy.

Pielęgnacja

Wodoodporne futro kotów norweskich leśnych ukazuje swoje piękno i jakość dopiero zimą. Mogłoby się wydawać, że pielęgnacja kota jest bardzo trudna, ale w istocie tak nie jest – wystarczy kota dobrze wyczesać 1-2 razy w tygodniu, aby zachować właściwości i piękno futra.

Ciekawostka

Kot norweski leśny potrafi schodzić z drzew głową w dół dzięki haczykowatym pazurom o nieco innym niż u pozostałych kotów rozstawie. Poza tym potrafi on znacznie wyżej skakać i lepiej się wspinać, co związane jest z tym, że wywodzi się z terenów skalistych.

Karmy dla kotów w sklepie zoologicznym zooplus.

Kuweta dla kota w sklepie zoologicznym zooplus.

Leave a Reply