Dlaczego koty tak bardzo kochają pudełka?

Koty

Koty w pudełkach nie tylko wyglądają uroczo, ale są też mniej zestresowane.

No i stało się: zdjęcia słodkich kotków, które już dawno opanowały Internet zostały poddane badaniom naukowym. No dobrze… nie wszystkie zdjęcia tych uroczych stworzonek. Tylko te, na których próbują wcisnąć się do często za małych pudełek. Jak np. to:

Pudełka

Albo to:

Kotki

Grupa weterynarzy z Uniwersytetu w Utrecht odpowiedziała na pytanie, na które wszyscy chcieliśmy poznać odpowiedź. „Czy ukrywanie się w pudełkach redukuje stres u kotów w schroniskach?” Odpowiedź została zamieszczona w magazynie naukowym Applied Animal Behaviour Science.

Uwaga spoiler! Przypuszczenia zostały potwierdzone. Jak piszą autorzy: „Chowanie się w pudełkach obniża stres u kotów w schroniskach, przynajmniej krótkoterminowo.”

Kocięta

Chociaż badanie wydaje się zabawne i niezbyt znaczące, miało ono poważny cel. „Koty domowe (Felis sylvestris catus) mogą doświadczać silnego stresu w schronisku” – piszą. To nie tylko wpływa na ich samopoczucie, ale też zmniejsza odporność, przez co stają się podatne na różne infekcje.

Zespół badawczy pod przewodnictwem dr Claudii Vinke podzielił grupę kotów, które pojawiły się w schronisku na tę, która otrzyma pudełka, w których koty będą mogły się ukryć i tę bez dostępu do pudełek. Koty były obserwowane przez 2 tygodnie, a poziom stresu mierzony był za pomocą wskaźnika CSS Kesskera i Turnera. Dobrze przeczytałeś! To nie żart – istnieje specjalny wskaźnik do mierzenia poziomu stresu u kotów.

Już 3 dnia koty z grupy z pudełkami miały niższy wskaźnik stresu i był on znacznie bardziej stały. Niektóre koty bez pudełek także czuły się dobrze, ale inne wykazywały znacznie większe oznaki stresu niż koty, które miały dostęp do pudełek. Poziom stresu u kotów bez pudełek malał z czasem i do 14 dnia wyrównał się on mniej więcej z poziomem stresu u kotów z pudełkami.

Grupa badanych kotów liczyła zaledwie 19 osobników i była stosunkowo mała, ale badanie podsumowano słowami: „Dostęp do pudełek wydaje się być ważnym elementem, który pomaga kotom radzić sobie przez pierwsze tygodnie w nowych, stresujących okolicznościach, jakimi są schroniska.” Naukowcy mają nadzieję na przeprowadzenie długoterminowych badań i objęcie nimi także kotów, które mieszkają razem.

Odpowiedź na pytanie, dlaczego koty tak bardzo kochają pudełka to cięższe zadanie. Mimo tego portal Wired podjął się tego zadania i wysnuł kilka teorii. Między innymi taką, że koty po prostu lubią ciepło i to, że jako samotniki dobrze czują się ukryte przed światem.

Wyniki badania już zostały wykorzystane przez pewną organizację charytatywną, która zbiera pieniądze na kupno „Kocich Pałaców” dla kotów ze schronisk.

Teraz kiedy już wiesz, że, oglądając zdjęcia słodkich kotków, przyczyniałeś się do podniesienia świadomości otoczenia, a może nawet zainspirowałeś kogoś do przeprowadzenia badań, możesz dalej bez wyrzutów sumienia oglądać ich słodkie mordki:

Trzy koty

Artykuł stworzony na podstawie www.iflscience.com.

Budki dla kota w sklepie internetowym zooplus.pl

Leave a Reply