Psie portrety: owczarek niemiecki

Owczarek niemieckiPochodzenie

W drugiej połowie XIX w. zaczęły pojawiać się krzyżówki wilków z owczarkami, a w roku 1891 w Szwajcarii pojawił się jeden z pierwszych psów uznanych za wzorzec rasy owczarka niemieckiego. W kolejnym stuleciu rasa ta przetrwała dwie wojny światowe, co za każdym razem wiązało się ze sporymi stratami w potencjale hodowlanym, lecz mimo tego psy te były wykorzystywane na różne sposoby przez niemiecki siły zbrojne. Nawet Adolf Hitler posiadał suczkę owczarka niemieckiego o imieniu Blondie. Światową popularność owczarkom niemieckim zapewnił film „Rin Tin Tin”, opowiadający historię szczeniaka uratowanego przez amerykańskiego pilota podczas I wojny światowej. W Polsce natomiast, owczarki niemiecki spopularyzowały takie seriale jak „Czterej pancerni i pies” czy „Komisarz Rex”.

Charakter

Owczarki niemieckie są z natury zrównoważone, spokojne, pewne siebie, odważne i łagodne, a do tego przyjazne i chętnie się uczą. Wszystkie te cechy sprawiają, że świetnie nadają się na towarzysza, psa wartowniczego, obronnego, służbowego czy pilnującego domu.

Wymagania

Są to psy bardzo łatwe w utrzymaniu. Szybko się uczą i potrafią się bardzo szybko dopasowywać. Wymagają od właściciela bardzo dużo ruchu i uwagi, więc aktywności takie jak wycieczki rowerowe czy bieganie są dla nich idealne. Im więcej mają miejsca, tym bardziej są zadowolone, lecz jednocześnie potrafią się dopasować do życia w mieszkaniu, jeśli tylko zapewni się im częste wyjścia na spacer.

Wygląd

Z powodu podobieństw do wilków, często nazywa się je wilczurami – mają długie i masywne ciało, a najczęściej spotykane umaszczenie to czarne, brązowe i szare. Mierzą od 55 do 65 centymetrów wysokości, przy wadze 30 – 40 kg. Średnia długość życia to 12 – 13 lat.

Na dzień dzisiejszy jest to rasa, która osiąga jedne z najwyższych cen wśród miłośników psów czystej krwi – w latach 80. na Bliskim Wschodzie sprzedano samca za kwotę pół miliona marek niemieckich.

W naszym sklepie znajdą Państo karmy dla owczarka niemieckiego.

Leave a Reply