Psie portrety: Pudel

pudelPochodzenie

Pudel wywodzi się od psów myśliwskich, które były wyspecjalizowane w polowaniach wodnych. Sama nazwa Pudel pochodzi od starogermańskiego słowa „puddeln”, które dosłownie oznacza „pluskać się.” Do dziś kwestią sporną jest kraj, w którym powstała ta rasa. Przyjmuje się jednak, że Pudle pochodzą z Francji.

Charakter

Pudle są bardzo inteligentne i pojętne.  Ich fani nazywają je nawet najbardziej inteligentnymi psami na świecie.  Z racji tego, iż są bardzo bystre sprawdzają się znakomicie w roli psa ratowniczego lub psa przewodnika.  Pudle nadają się także do życia w rodzinie.  Rozumieją się bez problemów ze wszystkimi jej członkami, a w szczególności z dziećmi. Są zawsze chętne do zabawy i przywiązują się bardzo do swojego właściciela.

Pielęgnacja

Pudle o długiej sierści powinny być czesane szczotką kilka razy
w tygodniu, by zapobiec tworzeniu się kołtunów. Psy tej rasy nie linieją, dlatego też należy je strzyc maszynką. Sposób, w jaki obcinana jest sierść Pudli ma nie tylko charakter estetyczny, ale także funkcjonalny i ma swój początek jeszcze za czasów, kiedy Pudle brały udział w polowaniach wodnych. Aby ochronić płuca oraz serce przed niską temperaturą wody, a jednocześnie pozwolić łapom na sprawne poruszanie postanowiono obcinać sierść tych psiaków od środka grzbietu. Taki rodzaj strzyżenia bardzo spodobał się w salonach fryzjerskich, a z czasem był polepszany i urozmaicany.

Wygląd

Sierść Pudla jest delikatna, wełniasta oraz gęsta i ciągle rośnie. Nie ma na nią wpływu pora roku. Rozróżniane są 4 rodzaje Pudla, które różnią się od siebie tylko wielkością:

  • Pudel Duży: 45-60 cm
  • Pudel mały: 35-45 cm
  • Pudel miniaturowy: 28-35 cm
  • Toy Pudel: 28 cm

Kolejną cechą pudli jest różnorodność ich kolorów, których nie znajdziesz u innych psów. Czarny, srebrny oraz biały to najpopularniejsze barwy sierści. Możesz także spotkać pudla w kolorze brązowym lub morelowym.

Czy wiesz, że czupryna Pudla była dawniej jego fatum? W Trzeciej Rzeszy nieostrzyżone Pudle nie były uważane za niemieckie. Nie otrzymywały one od Ministerstwa ani dokumentów ani kartek na mięso. Pozostałością po tych czasach została zasada, iż nawet dzisiaj podczas wystaw nieostrzyżony Pudel nie może otrzymać żadnego tytułu.

Karma dla psa w sklepie zoologicznym zooplus.

Leave a Reply