Wiosenny okres linienia

W przeciwieństwie do nas, ludzi, zwierzęta mają swoje własne futerka, które chronią je przed warunkami atmosferycznymi. Czy to zima, czy lato futro pozostaje to samo, dlatego zwierzęta muszą przystosować się do zmieniających się warunków atmosferycznych poprzez linienie. Dzięki temu ich futra stają się cieplejsze zimą, a latem przerzedzają się, aby zwierzaki mogły poradzić sobie z dokuczliwymi upałami.

lnienie1

Proces ten polega na zrzucaniu zbędnej sierści, aby umożliwić wzrost nowego futra dostosowanego do pory roku. Linienie ma miejsce dwa razy do roku, jesienią i wiosną, czyli w miesiącach przejściowych.

Mimo tego, że zwierzęta domowe przez cały rok żyją w stałych temperaturach (dzięki ogrzewaniu i klimatyzacji), okres linienia może u nich trwać nawet cały rok. Dzieje się tak, ponieważ zwierzę nie żyje w warunkach naturalnych, a jego organizm rozwija mechanizm obronny.

Linienie jest uciążliwe nie tylko dla samych zwierząt, ale też dla innych domowników. Gubienie sierści sprawia, że trzeba sprzątać niemal bez przerwy, aby usunąć włosy z kanap, dywanów czy ubrań. Na szczęście linienie można poskromić:

Przede wszystkim zwierzę należy czesać regularnie, aby pozbyć się zbędnej sierści. Zaleca się powtarzanie tej czynności nawet dwa razy dziennie, używając przyrządów dostosowanych do sierści zwierzaka. Dostępne są różnego rodzaju grzebienie i szczotki w zależności od rodzaju sierści psów, kotów i gryzoni. Co więcej, zgrzebła sprawdzą się idealnie przy usuwaniu zbędnej sierści, rozplątywaniu poplątanych włosów oraz usuwaniu martwej sierści w okresie linienia.

Istnieją szczotki, które, usuwając zbędną sierść, jednocześnie masują skórę.

Także odżywianie ma znaczący wpływ na sierść. Odpowiedni pokarm dostarcza zwierzęciu niezbędnych witamin, które zapewnią mu zdrową i błyszczącą sierść. Dostępne są także suplementy, których głównym celem jest zapewnienie pięknej i zdrowej sierści.

Niestety, nieważne jak wysokiej jakości karmę kupowałbyś i jak bardzo dbał o pielęgnację Twojego pupila, pewna część sierści i tak zostanie w Twoim mieszkaniu. Dlatego warto zaopatrzyć się w narzędzia czyszczące dostosowane specjalnie do zwierzęcej sierści, takie jak: szczotki do usuwania sierści z dywanów, szczotki do ubrań czy rękawice i chusteczki. Wszystkie te produkty znajdziesz w naszym sklepie w dziale maszynki i pielęgnacja.

A czy Ty jesteś już przygotowany na nadchodzący okres linienia? Sprawdź ofertę naszego sklepu z szerokim wachlarzem maszynek, zgrzebeł, furminatorów oraz przyrządów do usuwania sierści. Czas pożegnać się ze zbędną sierścią!

Leave a Reply