Kocie portrety: KOT SAVANNAH

kot SavannahKot Savannah to stosunkowo młoda rasa, która przez swoje szczególne ubarwienie stała się modna, a często uchodzi nawet za symbol statusu społecznego. Rasa ta wzięła swoja nazwę od środowiska, w którym żyją serwale, czyli od sawanny w Afryce.

Pochodzenie

Rasa powstała ze skrzyżowania domowych kotów z serwalami – średniej wielkości dzikimi kotami z Afryki. Po raz pierwszy skrzyżowano je z powodzeniem w Ameryce w 1989 roku.

Wygląd

Koty Savannah to bardzo duże koty, z wąskimi łapami, długą szyją i małą głową. Uszy w porównaniu do głowy wydają się bardzo duże. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest ubarwienie jak u serwali. Ich sierść ma kolor złoty lub beżowy z jaśniejszym spodem. Koty te wyglądają jak małe imitacje serwali. Koty Savannah z pierwszego i drugiego pokolenia są największe. Ich waga waha się między 4,5 a 11 kg i także zależy od pokolenia. Ma na to wpływ fakt, że w pierwszych pokoleniach geny afrykańskich dzikich kotów są bardzo silne. Od czwartego pokolenia wzrost i waga kotów tej rasy maleją.

Charakter

Koty Savannah są bardzo przyjacielskie, towarzyskie i lubią się bawić. Znakomicie dogadują się z innymi zwierzętami domowymi. Jako nieliczna z kocich ras, uwielbiają wodę i chętnie się kąpią. Ich najbardziej charakterystyczną cechą jest umiejętność skoku z miejsca na wysokość 2 metrów.

W USA hodowanie kotów pochodzących z mieszanek z dzikimi kotami w niektórych stanach jest nielegalne. Czasem przepisy są bardzo niejednolite. Np. koty Savannah od szóstego pokolenia mogą być hodowane w stanie Nowy Jork, ale poza miastem Nowy Jork.

Karma dla kota w sklepie zooplus.

Leave a Reply