Kocie portrety: SFINKS

Rasa kotaSfinks to pozbawiona sierści rasa kotów, która staje się coraz bardziej popularna.

Pochodzenie

Wzmianki o pozbawionych sierści kotach pochodzą już ze starożytności. Jednak Sfinksy pochodzą z Kanady, gdzie hodowane są od 1966 roku. Powstanie rasy było skutkiem naturalnej mutacji. Dopiero wtedy człowiek zaczął hodować te rasę.

Charakterystyczne cechy wyglądu

Sfinksy są prawie w całości pozbawione sierści, a ich ciało pokryte jest jedynie delikatnym meszkiem. Koty te mają dość duże uszy i charakterystyczne łapy. Sfinksy ważą od 3,5 do 7 kg i  są kotami średniej wielkości i muskulatury. Ta rasa występuje w wielu różnych barwach.

Charakter

Sfinksy to niezwykle inteligentne koty, które bardzo przywiązują się do ludzi. Niemal ubóstwiają swojego właściciela i czasem mogą być nawet natrętne. Poza tym są bardzo wrażliwe i często chcą postawić na swoim. Sfinksy są towarzyskie, lubią zabawę z innymi kotami oraz ludźmi.

Pielęgnacja

Najważniejszym czynnikiem wpływającym na hodowlę tych kotów jest brak sierści. Dlatego sfinksy nie nadają się do trzymania na zewnątrz. Koty tej rasy szybko tracą ciepło, dlatego mają bardzo duże zapotrzebowanie energetyczne i jedzą więcej niż inne koty. Sfinksy nie powinny przebywać same. Jeśli pracujesz, powinieneś mu zapewnić towarzysza zabaw.

Choroby

Z powodu niewielkiej puli genowej istnieje ryzyko wystąpienia chowu wsobnego i powiązanych z nim wad. Jednak doświadczeni hodowcy wiedzą jak sobie z tym radzić.

Leave a Reply