Psie Portrety: Mops

MopsIstnieje wiele opinii o Mopsach. Jedno jest jednak pewne, że w wyższych sferach ta rasa miała zawsze wiele fanów.

Pochodzenie

Mops pochodzi z Chin. Jego pysk, szeroka głowa oraz wciśnięty nos miały dawniej w Chinach swoją tradycję.  Mops był hodowany w pałacach i tylko cesarz mógł go dotykać.

Pod koniec XIX. wieku uznawane były za najpopularniejszą rasę psa. Z powodu skrzyżowania ich potem z innymi rasami oraz opinii, że są leniwe, nudne i żarłoczne straciły swoją dobrą reputację. W ostatnich dziesięcioleciach Mopsy znowu zostały pokochane, a zawdzięczają to przede wszystkim powrotowi do ich czystych linii hodowlanych.

Charakter

Mopsy potrafią cieszyć się życiem i być dziecinne. Posiadają zdolność rozweselania swojego właściciela i wymyślania nowych żartów. Są bardzo wierne i lojalne, jednak potrafią być także uparte i zawzięte, gdy coś nie przypadnie im do gustu. Wtedy nie reagują na swojego właściciela ignorując go. Mopsy są psami, które mają ogromną potrzebę kontaktu z innymi. Chętnie spędzają swój czas także z innymi psami.

Pielęgnacja psa

Sierść mopsa jest łatwa w pielęgnacji. Wystarczy jej sporadyczne czesanie. Uszy powinno się czyścić wacikiem raz w tygodniu. Jeśli zauważysz, że nos Twojego pupila jest suchy, natrzyj go wazeliną.  Mopsy nie potrzebują wiele ruchu. Bardziej od ciepła wolą zimno i to właśnie w tych porach roku będą bardziej aktywne.

Wygląd 

Mopsy są bardzo małe.  Ważą od 6 do 8 kg i mierzą ok. 31 cm wysokości. Ich sierść jest gładka, krótka i lekko lśniąca. Najczęściej można spotkać mopsa o sierści koloru czarnego, srebrno-szarego, morelowego a także w różnych odcieniach beżu. Głowa mopsa jest duża i zdobią ją charakterystyczne zmarszczki. Uszy są małe i opadają lekko do przodu.

Linki:

Karma dla psa w sklepie zooplus.

Leave a Reply