Wiele kotów w jednym mieszkaniu: im więcej tym lepiej?

Wiele kotów w jednym mieszkaniuDla wielu miłośników kotów jeden futrzak to za mało. Wielu z nas ma kilka kotów w swoim domu. Tutaj znajdziesz sprawdzone rady, jak sobie radzić z wieloma kotami.

Należy zaznaczyć, że wspólne życie z kilkoma kotami, sprawia, że każdy z kotów jest pod wpływem stresu. Koty są z natury samotnikami, jednak większość z nich może przyzwyczaić się do dzielenia mieszkania z innymi kotami, a z czasem nawet to pokochać! Koty z jednego miotu chowane razem bardzo łatwo adaptują się do takiej sytuacji. Wspólne życie z innymi kotami zależy w dużej mierze od charakteru kotów. Jest jednak kilka rzeczy, które możesz zrobić, aby sprawić, że wspólne życie będzie łatwiejsze.

Terytorium

Bardzo ważne jest, aby każdy kot miał kawałek swojego terytorium – to zapobiegnie wielu konfliktom. Koty lubią zaznaczać swoje terytorium moczem lub przez ocieranie się o meble, co jest dość problematyczne.

Kilka kotówIstnieją produkty zawierające feromony, które pomogą kotu zrelaksować się. Mogą one występować w formie dyfuzora lub sprayu. Po rozpyleniu ich na meblach zauważysz dużą różnicę w zachowaniu zestresowanego kota. Są też specjalne produkty do czyszczenia, które zapobiegają zaznaczaniu terytorium. Jednak bardzo ważne jest, żeby znaleźć przyczynę tego zjawiska – ponieważ czasem jest to oznaka stresu.

Drapaki dla kota to jeden z ulubionych akcesoriów kotów. Tam może on mieć swoje własne legowisko dla kota lub matę do drapania. W ten sposób zadbasz nie tylko o kondycję i pielęgnację kota, ale też sprawisz, że poczuje się lepiej i pewniej.

Akcesoria

Doświadczeni właściciele większej liczby kotów znają złotą zasadę obowiązująca w domu pełnym czworonogów. Mówi ona, że wszystko co kupujesz dla swoich kotów musi mieć liczbę równą liczbie kotów plus jeden dodatkowy egzemplarz. Zasada ta dotyczy kuwet, zabawek, legowisk, misek – jednym słowem wszystkiego! Łatwo to zrozumiesz, kiedy na chwilę postawisz się w sytuacji kota – czy Ty chciałbyś dzielić swoje łóżko, zabawki i talerz z  rodzeństwem?

Kuweta

Kuweta dla kotaTo naturalne dla kotów, że szukają one spokojnego miejsca, zwłaszcza jeśli chodzi o toaletę. Jeżeli nie zapewnisz kotu odpowiedniej kuwety dla kota, zacznie on na własna rękę szukać toalety, np. pod Twoim łóżkiem. W Twoim interesie jest zatem zapewnienie każdemu kotu odpowiedniego miejsca, które będzie łatwo dostępne, ale zarazem zapewni im odrobinę prywatności.

Karmienie

Osobne miski na pokarm i wodę dla każdego kota to także istotna sprawa, ponieważ zawsze jeden kot może zdominować inne. Jeżeli jeden z kotów za każdym razem podbiera jedzenie innym, dobrym pomysłem może być karmienie ich oddzielnie, zamykając głodomora w innym pokoju, jeśli to konieczne. Osobna zabawa z każdym kotem czy osobna pielęgnacja także pomoże im poczuć się pewnie i rozwinąć silną więź z właścicielem.

Dom z wieloma kotami może stać się miejscem niekończącej się zabawy i głaskania, a oglądanie kotów bawiących się wspólnie sprawi Ci wiele radości. Mamy nadzieję, że te rady pomogą Ci poradzić sobie z całą gromadką słodkich futrzaków.

Leave a Reply