Problemy ze stawami u psów

Problemy ze stawami u psówKłopoty ze stawami to naturalna kolej rzeczy, kiedy pies starzeje się. Mogą być one spowodowane wieloma czynnikami. Psy są bardzo aktywne, dużo biegają przez całe swoje życie, dlatego ich stawy zużywają się. Nadwaga lub niektóre choroby dziedziczne mogą sprawiać, że stawy stają się słabsze i bolące. Psy mogą cierpieć też na chorobę zwyrodnieniową stawów lub na schorzenia więzadła krzyżowego przedniego. Ale nie załamuj się – możesz zrobić wiele rzeczy, aby sprawić, że pies poczuje się lepiej!

Jak rozpoznać schorzenia stawów?

Zanim będziesz mógł pomóc psu, musisz najpierw rozpoznać problem. To może być trudne, ponieważ często psy nie pokazują po sobie, że coś je boli. Problemy ze stawami mogą mieć wpływ na różne aspekty życia, dlatego możesz zauważyć, że pies stracił zainteresowanie zabawą, spacerami czy nawet wylegiwaniem się. Pies może też chodzić w dziwny, nienaturalny sposób. Jeżeli zauważysz którąś z tych rzeczy, skontaktuj się z weterynarzem, aby dokładniej rozpoznać problem.

Dieta

Problemy ze stawami mogą być spowodowane brakami w diecie. Kiedy pies się starzeje, powinna zmienić się także jego dieta. A w zależności od wielkości, aktywności i wagi psa, pies może potrzebować dodatkowych składników odżywczych. Jest wiele linii karm, które dzięki odpowiedniemu kompleksowi witamin, minerałów i składników odżywczych dbają o zdrowie stawów.

Chondroityna i glukozamina to dwa najważniejsze składniki, na które powinno zwracać się uwagę w diecie psa. Te naturalne składniki można znaleźć w chrząstkach. Zmniejszają one ból w stawach i odbudowują chrząstkę. Chondroityna i glukozamina są używane także w leczeniu zapaleniu stawów u ludzi.

Suplementy i przysmaki

Jeżeli pies lubi dotychczasową karmę, a Ty nie chcesz jej zmieniać, możesz wypróbować też specjalistyczne przysmaki odpowiednie do pielęgnacji stawów. Ich wybór na rynku jest ogromny, a pies ucieszy się na pewno z dodatkowej przekąski. Kolejną możliwością są suplementy diety, dostępne w formie sproszkowanej lub tabletek. Zawierają one skoncentrowaną dawkę składników odżywczych, korzystnie wpływających na kości i stawy psa.

Sumplementy dietyRampy samochodowe

Możesz tez uczynić życie psa łatwiejszym, jeżeli podarujesz mu rampę samochodową czy stopnie, które ułatwią starszemu psu lub psu z problemami ze stawami wchodzenie do auta czy na podwyższone miejsca. Jedną z najważniejszych rzeczy jest wygodne ortopedyczne legowisko. Idealne będą zwłaszcza te z wkładką memory foam, która dopasowuje się do kształtu ciała, a przez to wspiera stawy i zapewnia spokojny sen.

Do problemów ze stawami należy podchodzić poważnie, ale też nie można zamartwiać się nimi, ponieważ jest mnóstwo sposobów, aby pomóc psu poczuć się lepiej!

Leave a Reply