Psie portrety: Bernardyn

BernardynBernardyn kojarzył się od zawsze z wizerunkiem psa bohatera. Film „Beethoven” przyczynił się jeszcze bardziej do jego popularności.

Pochodzenie

Nie ma pewności skąd dokładnie pochodzi Bernardyn, choć przyjmuje się, że jego ojczyzną jest Szwajcaria. Bernardyny wywodzą się pierwotnie od Molosów (psów do walki), które 2 tys. lat temu sprowadził cesarz w regiony alpejskie. Mnisi, którzy żyli w Wielkiej Przełęczy Świętego Bernarda zaczęli w XVII wieku hodować tą rasę. Wzmacniali dobre cechy rasy poprzez krzyżowanie ich z mniejszymi i lżejszymi. W wyniku tego psy mogły być, przewodnikiem górskim, ratownikiem lawinowym oraz potrafiły ratować zaginionych turystów w Alpach. W Szwajcarii Bernardyny służyły także jako pomoc w gospodarstwach oraz psy pasterskie. W 1850 roku dzięki jednemu ze szwajcarskich hodowców udało się uznać Bernardyny za rasę psów. Aby uniknąć hodowli w pokrewieństwie (chowu wsobnego) zostały skrzyżowane Nowofundland oraz Mastyf. Dzięki tej krzyżówce Bernardyny stały się bardziej masywne jednak nie mogły już dalej służyć jako psy ratownicze.

Charakter

U wielu osób Bernardyn może wzbudzać strach jednak w rzeczywistości jest bardzo wrażliwy i czuły. Z tego też powodu nadaje się do życia w rodzinie z dziećmi.  Bernardyny są inteligentne, można na nich polegać, a ich instynkt obrończy jest bardzo dobrze rozwinięty. Jednak każdy pies tej rasy potrafi być także uparty.

Pielęgnacja 

Bernardyny wykazują umiarkowaną potrzebę ruchu.  Mimo to powinny regularnie zażywać aktywności w formie spaceru. Nie jest wskazane trzymać je w ciasnym mieszkaniu, a najlepiej czują się w dużych przestrzeniach np. w ogrodzie, gdzie możesz sprawić im dużą budę.

W wychowaniu Bernardyna ważna jest konsekwencja – pies powinien wiedzieć, kto rządzi. Jeśli chodzi o pielęgnację sierści to powinna być ona czesana raz w tygodniu.

Wygląd

Bernardyn może osiągnąć do 71 cm wzrostu i 90 kg wagi. Nie należy on do psów wagi lekkiej, wręcz przeciwnie uważany jest za jedną z najcięższych psich ras. Jego sierść może być krótka lub długa, gładka bądź lekko pofalowana. Jej najczęstszym kolorem jest połączenie białego i czerwonobrunatnego lub białego z brązowoszarym.  Dzięki masywnej głowie, stabilnej szyi i umięśnionej sylwetce Bernardyn zrobi na każdym imponujące wrażenie.

Polecamy Royal Canin size.

Leave a Reply