Drogi moczowe u kota – lepiej zapobiegać niż leczyć

Royal Canin UrinaryRzadko kiedy weterynarz może jednoznacznie postawić diagnozę. Jednak symptomy kamieni nerkowych czy innych chorób układu moczowego są zazwyczaj łatwe do zidentyfikowania, ponieważ są bardzo specyficzne dla tych schorzeń. Pamiętaj, że tym chorobom można zapobiec.

Jakie są przyczyny?

Kamienie nerkowe i inne choroby układu moczowego mogą mieć wiele przyczyn. Mogą to być nadwaga, mała aktywność u kotów domowych czy zabieg kastracji. Często przyczynia się do tego również zbyt mała liczba kuwet w domach, gdzie mieszka więcej kotów, skłonność niektórych ras do zapadania na te choroby, infekcje dróg moczowych czy nieprawidłowe odżywiane. Schorzenia te polegają na tworzeniu się grudek i kamieni w drogach moczowych. Kamienie powstają z resztek komórkowych, krwi, komórek zapalnych i z minerału tworzącego kryształy.

Czynnik ryzyka

Przesycenie dróg moczowych to siła napędowa w tworzeniu się kamieni układu moczowego. Zastosowanie specjalnych metod analizy jest od lat skutecznie stosowane w medycynie. To pomaga w rozwijaniu nowoczesnych receptur, które umożliwiają zapobieganie wszystkim powszechnym rodzajom kamieni układu moczowego oraz leczenie w przypadku kamieni struwitowych. Oszacowanie potencjału tworzenia się kamieni w drogach moczowych za pomocą uzyskanych poprzez analizę wartości liczbowych wykazuje przesycenie moczu substancjami budującymi kamienie.

Zapobieganie staje się łatwiejsze dzięki produktom z linii Urinary Care

Zapobieganie kamieniom układu moczowego można wspomóc produktami Urinary Care. Takie produkty zawierają odpowiednią kombinację składników, które zapobiegają kamieniom układu moczowego.

Znacznie trudniejsze jest zapobieganie idiopatycznemu zapaleniu pęcherza, które jest wrodzoną przypadłością, ale jego objawy ujawniają się dopiero, kiedy kot jest pod wpływem stresu (np. w wyniku  przeprowadzki czy pojawienia się nowego domownika) oraz zakaźnemu zapaleniu dróg moczowych. W takich przypadkach należy zgłosić się do weterynarza.

Karmy z linii Urinary Care w naszym sklepie

Wiele marek produkuje karmy, które pomogą Ci zadbać o układ moczowy Twojego pupila. Są to między innymi: Royal Canin Urinary, Hill´s Prescription Diet Feline, Animonda Integra, Kattovit, Cat Chow, Purina One, Purina Pro Plan, Sanabelle, Beaphar, Happy Cat czy Josera.

Sygnał alarmowy

Jeżeli zauważysz u swojego kota typowe objawy wskazujące na kamienie układu moczowego, nie powinieneś zwlekać z wizytą u weterynarza. Weterynarz przeprowadzi niezbędne badania i doradzi, jakie kroki należy podjąć.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą suchych karm dla kota dostępnych w sklepie internetowym zooplus!

Leave a Reply