Jak poradzić sobie ze stratą pupila

Strata pupilaNie lubimy o tym myśleć, ale w pewnym momencie naszego życia będziemy musieli poradzić sobie ze śmiercią naszego pupila. Kiedy nadchodzi ten trudny moment, to normalne, że zalewa nas fala emocji, na którą nie jesteśmy przygotowani.  Odrętwienie, szok, zaprzeczenie oraz ogromny smutek to normalne uczucia, które odczuwamy w pierwszym momencie. Później często doskwiera nam samotność, a czasem nawet złość czy wyrzuty sumienia, zwłaszcza jeżeli zwierzę trzeba było uśpić.

Nie wiadomo, jak poradzić sobie z tym bolesnym i często niespodziewanym doświadczeniem. Zdarza się, że rodzina i przyjaciele nie rozumieją bólu po stracie zwierzaka. To może sprawić, że ten okres będzie jeszcze trudniejszy, bo przeżywany w samotności. Czasami dobre słowo czy kondolencje od bliskich Ci ludzi naprawdę wiele zmieniają. Więc jeżeli znasz kogoś, kto stracił właśnie ukochanego zwierzaka, pokaż mu że troszczysz się o niego i jego uczucia.

Najlepiej zrozumie, co czujesz po starcie zwierzaka osoba, która także ma lub miała swojego ukochanego pupila i rozumie szczególną relację pomiędzy człowiekiem i zwierzęciem. Inni posiadacze zwierząt wiedzą, co znaczy traktować psa czy kota jak członka rodziny, a niektórzy znają ból po jego utracie. Rozmowa z osobą, która przeżyła stratę pupila może być niezwykle pomocna.

Jeżeli inny członek rodziny również był silnie związany z pupilem, dobrze zrobi Wam wspólna rozmowa o tym, co czujecie. W ten sposób możecie pocieszać się i wspierać nawzajem. Zwłaszcza dzieci nawiązują silne relacje ze zwierzakami domowymi, a ich cierpienie po utracie przyjaciela może być bardzo duże. W zależności od wieku, dzieci mogą mieć problem ze zrozumieniem śmierci, dlatego niezwykle ważna jest szczera rozmowa z nimi, w sposób dostosowany do ich wieku.

Wspominanie wspólnie przeżytych wspaniałych chwil jest ważnym elementem procesu dochodzenia do siebie. Ale nie poganiaj się – śmierć pupila to wielki ból i powinieneś pozwolić sobie na żałobę.

Kiedy nadejdzie czas, możesz zacząć się zastanawiać nad nowym zwierzakiem. Oczywiście, pupila, który odszedł nie da się zastąpić, ale nowy przyjaciel sprawi, że nie będziesz czuł się tak samotny, zwłaszcza jeśli mieszkasz sam. Możliwe, że w Twoim sercu znajdzie się miejsce dla zwierzaka, który do tej pory nie zaznał miłości człowieka. Wtedy powinieneś wybrać się do schroniska i dać swoją miłość tym zwierzętom, które najbardziej jej potrzebują.

Leave a Reply