Najlepsze rady dla posiadaczy kilku kotów

Kilka kotówNowy kot w domu może wnieść powiew radości do codziennego życia. Należy jednak pamiętać, że trzeba to odpowiednio zaplanować, żeby uniknąć stresu i konfliktów z innymi kotami w domu.

Koty są z natury samotnikami i zazwyczaj żyją w grupie tylko wtedy, gdy są spokrewnione lub kiedy naprawdę dobrze się dogadują. Kiedy przynosisz nowego kota do domu, nigdy nie masz pewności, że będzie się dobrze dogadywał z zaaklimatyzowanymi już kocimi lokatorami. Ale ponieważ koty mają w zwyczaju unikać nieprzyjemnych sytuacji niż wchodzić w konflikty, możesz nie zauważyć na pierwszy rzut oka, że Twoje futrzaki są zestresowane.

Poniżej znajdziesz kilka rad, które pomogą Ci zapobiec niekomfortowym sytuacjom.

  • Koty nie lubią się dzielić

Koty lubią mieć własne terytorium i nie będą szczęśliwe, jeśli nagle je stracą na rzecz obcego kota. Wyjątkiem są koty z jednego miotu, które dorastały razem. Jeśli tak nie jest, pamiętaj, żeby zawsze kupować akcesoria w liczbie odpowiadającej liczbie kotów plus jeden egzemplarz dodatkowy. To znaczy, że każdy kot musi mieć własne legowisko dla kota, kuwetę dla kota, miskę i zabawki dla kota. Mądrym pomysłem jest posiadanie dodatkowych akcesoriów, które nie są własnością żadnego kota, dzięki temu koty nie będą musiały rywalizować.

  • Pozwól nowemu kotu zaaklimatyzować się

Na początku przeznacz dla nowego kota pokój, w którym nie przebywają inne koty, aby mógł się przyzwyczaić do nowego miejsca. Zapewnij mu własne legowisko, miskę, zabawki i kuwetę, aby sprawić, że pokój będzie wyglądał tak zachęcająco, jak to tylko możliwe. Zaletą takiego rozwiązania jest też to, że nowy kot będzie mógł przyzwyczaić się do zapachu innych kotów bez konieczności bliskiego kontaktu z nimi, który mógłby wywołać walkę.

  • Pierwsze wrażenie ma znaczenie

Pierwsze spotkanie kotów zaważy na ich dalszej relacji. Nie jest dobrym pomysłem trzymanie kotów w transporterze czy klatce podczas pierwszego spotkania, ponieważ to wprowadzi jeszcze większe napięcie. Najlepszym miejscem będzie to, w którym zazwyczaj dotychczasowy kot nie przebywał, ponieważ nie będzie ono postrzegane jako jego terytorium. Najbezpieczniej wybrać spokojny okres. Posiłki są świetnym czasem na zapoznanie, ponieważ pyszności w misce odciągną nieco uwagę kotów.

  • Trzymaj nowego kota w domu

Nieważne czy jesteś zwolennikiem trzymania kotów w domu czy na zewnątrz, powinieneś na początku trzymać nowego kota w domu, tak aby mógł przywyknąć do nowego miejsca i rodziny. Kiedy pomiędzy kotami jest napięta sytuacja, zdominowany nowy kot może po prostu uciec.

  • Rozrywka = odciągnięcie uwagi

Dobrym sposobem na odciągnięcie uwagi jest zapewnienie rozrywki kotom. Drapaki, jaskinie, zabawki czy tunele powinny odwrócić uwagę od stresującej sytuacji i pomóc kotom powoli dogadać się.

  • KotyZaznaczanie terenu jest oznaką stresu

Jeżeli nagle zauważysz, że Twój czysty do tej pory kot, zaczął zaznaczać terytorium, może być to oznaką stresu. Musisz podjąć kroki, aby zmniejszyć napięcie, a wtedy problem powinien zniknąć.

  • Feromony

Koty, podobnie jak ludzie, są pod dużym wpływem hormonów. Produkty Feliway and Felifriend to syntetyczne kopie hormonów służących do zaznaczania terytorium, których obecność sprawia, że kot czuje się bezpieczniej i pewniej.

Przy odrobinie cierpliwości i zapobiegliwości Ty i Twoje koty możecie stać się wielką szczęśliwą rodziną!

Leave a Reply