Kocie portrety: Kot syjamski

Kot syjamskiPochodzenie

Kot syjamski jest obok rasy perskiej jedną z najstarszych i najpopularniejszych ras. Pochodzenie rasy to wynik mutacji, które miały miejsce ponad 500 lat temu w Azji, a mianowicie w Syjamie, czyli dzisiejszej Tajlandii. Koty syjamskie trafiły na Zachód końcem XIX wieku i były pożądane na dworach królewskich jako symbol statusu.

Charakter

Koty syjamskie są czasem określane psami pośród kotów. Na to miano zasłużyły sobie, ponieważ można je do pewnego stopnia wytresować. Chociaż tak naprawdę uczą się tylko tyle, ile one same chcą. Kto chce zmusić je do czegoś siłą, na pewno zapozna się bliżej z ich pazurami. Koty syjamskie są bardzo towarzyskie i rozmowne. Najlepiej hodować je w parze, ponieważ ze względu na ich towarzyską naturę będą się wspólnie bawiły godzinami. Ich inteligencja i miły charakter czynią je idealnymi kotami rodzinnymi.

Budowa ciała

Zewnętrzny wygląd kotów syjamskich to kwestia gustu. Są one tak zwanymi półalbinosami. Klasyczne umaszczenie to ciemny kolor na wystających częściach ciała, wywoływany genem ‘cs’. Koty syjamskie mają niebieskie oczy o lekko migdałowatym kształcie, które są delikatnie ukośnie osadzone. Głowa w kształcie klina jest wydłużona przez szpiczaste szeroko osadzone uszy. Ich ciało jest średniej wielkości, a sierść bardzo miękka.

Pielęgnacja

Pielęgnacja kotów syjamskich jest bardzo prosta ze względu na ich krótką sierść. Od czasu do czasu powinieneś usunąć wypadające włosy gumową szczotką. Kto posiada dwa koty tej rasy, ma jeszcze mniej do zrobienia, ponieważ chętnie zajmą się one swoją sierścią nawzajem.

Hodowla

Koty tej rasy lubią ciepło, dlatego szukają miejsca do wylegiwania się na kaloryferach czy w innych ciepłych miejscach w mieszkaniu. Dlatego legowisko na kaloryfer czy parapet będzie świetnym rozwiązaniem. Pod żadnym pozorem nie można narażać kotów syjamskich na przeciągi.

Choroby

Wiele kotów syjamskich rodzi się z chorobami dziedzicznymi. Do nich zalicza się między innymi zez, ale także anemia, choroby metaboliczne czy osłabienie mięśnia sercowego są częstym problemem u kotów tej rasy.

Leave a Reply