Jak wybrać idealny drapak dla Twojego kota?

Instynktem naturalnym dla kotów jest to, że ostrzą swoje pazury, ponieważ są one dla nich narzędziem obrony przed niebezpieczeństwem. Jeżeli nie mają możliwości ostrzenia ich w naturalnym środowisku, zaczynają szukać czegokolwiek, co mogłoby im do tego posłużyć. Jeśli chcesz ochronić swoje meble czy dywany, najlepszym wyjściem będzie kupno drapaka.

Drapak dla kotaW zooplus znajdziesz ogromny wybór drapaków dla kota dostosowanych do różnych mieszkań i oczywiście różnych potrzeb kotów.

Jak wybrać idealny drapak:

Pierwszą ważną cechą drapaka, na którą należy zwrócić uwagę, jest jego rozmiar dostosowany do wielkości Twojego mieszkania:

  • Niskie drapaki (do 100 cm) są idealne do małych mieszkań lub dla osób, które nie chcą przytłaczać pomieszczeń drapakiem. Takie drapaki zmieszczą się wszędzie, a ich niewielki rozmiar nie oznacza wcale mniejszej ilości atrakcji dla kota.
  • Średnie drapaki (do 160 cm) to najchętniej wybierany wariant drapaków, ponieważ pasują one zarówno do małych, jak i dużych mieszkań i mogą zawierać więcej elementów, takich jak jaskinie, platformy czy hamaki.
  • Wysokie drapaki (więcej niż 160 cm) oferują kotu ogromną różnorodność dodatkowych atrakcji na różnych wysokościach: jaskinie, tunele, hamaki, legowiska. Poza tym przez swoją wielkość są często bardziej wytrzymałe i stabilne.

Na co jeszcze zwracać uwagę:

  • Jeżeli mieszkasz w małym mieszkaniu lub nie masz wystarczająco dużo wolnego miejsca, rozważ kupno drapaka w formie słupka. Dodatkowo są one często tańsze i dużo łatwiej je zamontować.
  • Innym typem są drapaki w formie wieży, które dają kotu możliwość ukrycia się i odpoczynku wewnątrz drapaka.
  • Drapaki z jaskiniami pozwalają kotu jednocześnie na ostrzenie pazurów oraz ukrycie się i zabawę wewnątrz jaskini, ale nie zajmują tyle miejsca, co wieże.
  • Drapaki w formie drzewa z platformami i słupkami na różnych wysokościach są rajem dla każdego kota, zarówno tego aktywnego, jak i leniuszka.
  • Drapaki sięgające sufitu dają kotu wiele możliwości, ale nie są tak rozbudowane wszerz jak drapaki w formie drzewa, więc oszczędzają cenne miejsce. Są też bardzo stabilne dzięki mocowaniom do sufitu i często także do ściany.

Drapak należy dobrać także pod względem wielkości kota oraz jego wieku:

  • Drapaki dla dużych i ciężkich kotów powinny być solidne, tak aby utrzymały ciężar kota. Nadadzą się zwłaszcza drapaki na bardzo grubym słupku z ciężką podstawą czy drapaki w formie wieży.
  • Drapaki dla kociąt – młode koty są bardzo ciekawe świata i chcą zajrzeć w każde miejsce. Bardzo ważne jest, aby drapak był odpowiedniej wysokości, tak aby kot nie zrobił sobie krzywdy.

Pamiętaj także o materiale, z którego wykonany jest drapak, ponieważ to od niego będzie zależała trwałość, wytrzymałość i stabilność drapaka. Drapaki wykonane z mniej trwałych materiałów są tańsze, co może okazać się zaletą, ponieważ będziesz mógł wymieniać je częściej.

I w końcu, możesz dopasować drapak do stylu Twojego mieszkania. Ponieważ drapak jest widocznym elementem dla wielu ważne jest, aby wyglądał ładnie, ciekawie czy elegancko. Poniżej znajdziesz kilka drapaków, które na pewno przyciągnął uwagę Twoich gości:

Cat´s Flower drapak dla kota

Cat´s Flower drapak dla kotaTrixie Fala sizalowa drapak dla kota

Trixie Fala sizalowa drapak dla kota Grassland drapak dla kota

Grassland drapak dla kotaTrixie Muchomor drapak dla kota

Trixie Muchomor drapak dla kotaW naszym sklepie zoologicznym na pewno znajdziesz odpowiedni drapak dla Twojego kota!

Leave a Reply