Kocie portrety: PERSY

persPersy to długowłose koty, których przodkami są koty tureckie. Jednak to kiedy i w jaki sposób dotarły do Europy pierwsze persy jest do dziś nie do końca jasne. Szacuje się, że pojawiły się one początkiem XVII wieku we Włoszech lub Francji.

Charakter

Persy to spokojne i wycofane koty. Ponieważ nie odczuwają zbyt dużej potrzeby przebywania na zewnątrz, nadają się idealnie jako koty domowe. Lubią wygodę. Chętnie wylegują się na kanapie i pozwalają rozpieszczać.

Wymagania

Persy mają szczególne wymagania żywieniowe. Ze względu na anatomiczne cechy, persy przyjmują pokarm najpierw nie zębami, ale językiem. Dlatego ich pożywienie powinno mieć odpowiednia konsystencję. Na rynku znajdziesz wiele karm przeznaczonych właśnie dla persów.

Karma dla Persów w zooplus.

Wiek

Obok kotów syjamskich persy to najstarsza i najbardziej znana rasa kotów. Dzięki zdrowemu odżywianiu istnieją duże szanse, że kot perski będzie żył 15 – 20 lat.

Rasa kotaPielęgnacja

Persy to zdecydowanie jedna z kocich ras wymagająca dużo czasu poświęconego na pielęgnację. Maja grubą i długą sierść, którą należy czesać codziennie. W przeciwnym razie będzie skołtuniona i kot będzie połykał ją podczas toalety.

Hodowla

Dawniej persy były rzadką rasą, która wyróżniała się swoim wyglądem i sposobem bycia. Dlatego ich hodowla była przywilejem wyższych klas. Wyznacznikiem rasy jest krótki, szeroki nos bez widocznego grzbietu. Dzisiaj jest to temat kontrowersyjny, ponieważ niektóre persy zmagają się z problemami oddechowymi. Persy nie są łatwe w rozmnażaniu, dlatego za ładny okaz trzeba często sporo zapłacić.

Choroby

Persy są dziś kwestią problematyczną, jeśli chodzi o ochronę zwierząt, ponieważ wiele negatywnych cech i zaburzeń genetycznych wymienianych w ustawach o ochronie zwierząt dotyczy właśnie tej rasy. Obok brachycefalii częstymi chorobami są też entropion (podwinięcie powieki) oraz zespół policystycznych nerek (torbielowatość nerek).

Rada zooplus

Persom należy regularnie podawać pastę słodową, która zapobiega tworzeniu się niebezpiecznych kłaczków. Także trawa dla kotów pomoże rozwiązać ten problem. W przypadku niektórych persów należy skracać również pazury, ponieważ są to dość leniwe koty i nie często korzystają z drapaka – dotyczy to jednak zwykle starszych kotów.

Leave a Reply