Psie portrety: Border Collie

Rasa psaPrzez długi czas psy rasy Border Collie były wykorzystywane prawie wyłącznie jako psy pasterskie na brytyjskich wyspach. Jednak dzięki rosnącej popularności sportu agility w Wielkiej Brytanii i w Europie Border Collie coraz częściej stają się psami domowymi.

Pochodzenie

Border Collie pochodzą ze szkockich terenów granicznych, stąd w ich nazwie ‘border’, co w angielskim oznacza granicę. Skąd wywodzi się drugi człon nazwy ‘collie’ jest jednak niejasne. Już w XVI wieku pasterze korzystali z pomocy psów bardzo podobnych do Border Collie. Nie dziwi więc, że ta rasa, wyszkolona jako psy pasterskie, wyparła inne rasy z tej funkcji. Z czasem pasterze nauczyli się coraz bardziej doceniać swoich niezastąpionych pomocników. Byli niezwykle dumni ze swoich inteligentnych i posłusznych psów i ambitnie przyłożyli się do ich hodowli.

Charakter

Psy rasy Border Collie chętnie przebywają w towarzystwie człowieka. Są to bardzo przyjacielskie i kochające dzieci psy. Należą do jednych z najinteligentniejszych psów i mają mocny charakter. Z natury są łagodne, ale ponieważ są także wrażliwe, złe wychowanie i nieodpowiednie traktowanie może sprawić, że staną się agresywne.

Pielęgnacja

Psy tej rasy nie wymagają wielu godzin poświęconych na pielęgnację sierści. Sierść powinna być szczotkowana regularnie, aby zapobiec kołtunieniu się, które jest nieprzyjemnym problemem dla psów tej rasy z powodu gęstego podszerstka. Jeżeli włosy wewnątrz uszu są zbyt długie, trzeba je przyciąć. Należy uważać na infekcje.

Wygląd

Samce o 55 cm wysokości są nieco większe niż samice. Ważą od 18 do 25 kg. Suczki są mniejsze, wysokość ich barków sięga ok. 45 cm. Waga zależy od wzrostu. Psy tej rasy mogą mieć sierść różnej długości: długą, średniej długości lub krótką. Sierść jest gruba, a podszerstek miękki i gęsty. Pełni on bardzo ważną funkcję, jako że Border Collie to pies pracujący i przebywa na zewnątrz w różnych warunkach pogodowych. Psy te nie mają nic przeciwko kąpieli w deszczu, pływaniu czy zabawie w śniegu.

Cechy szczególne

Cechą szczególną psów tej rasy jest ich spojrzenie. Ciągły kontakt wzrokowy jest dla psów pasterskich bardzo ważny, ponieważ dzięki niemu cieszą się one autorytetem. Typowa dla Border Collie jest pochylona postawa w czasie pracy. Głowa jest obniżona, a ogon często podciągnięty pod brzuch. Tak przejawia się u nich skoncentrowanie. Wyróżniają się one zapałem do pracy. To powoduje, że pies chce się bawić nawet jeśli jest wyczerpany. Tutaj duże znaczenie ma odpowiedzialność właściciela, który powinien dać mu możliwość odpoczynku.

Obrazek: burhillbordercollies.com

Karma dla psa w sklepie zooplus.

Leave a Reply