Pies Dżok – najwierniejszy z wiernych

DżokPsy to jedne z najwierniejszych towarzyszy ludzkiego życia. Wśród najbardziej znanych przykładów jest Hachikō pies rasy akita, który oczekiwał na swojego właściciela przez 10 lat przy tokijskiej stacji oraz Greyfriars Bobby pies rasy skye terrier, który czuwał przez niemal 14 lat przy grobie swego właściciela. Oczywiście wśród kundelków nie zbrakło również przykładów psiej wierności. Znana w Polsce, a szczególnie w Krakowie jest historia psa Dżoka.

Dżok

Ten czarny mieszaniec był niezwykle przywiązany do swojego właściciela. Podczas jednego ze spacerów na rodzie Grunwaldzkim jego opiekun miał atak serca. W drodze do szpitala mężczyzna zmarł pozostawiając samotnego psa. Dżok oczekiwał przez rok na przybycie swojego pana w okolicy ronda gdzie doszło do tragedii. Mieszkańcy Krakowa początkowo próbowali złapać psa i przekazać do schroniska jednak czworonóg nie dawał za wygraną. W końcu postanowiono dać mu spokój, bowiem nie stwarzał zagrożenia i nie utrudniał ruch drogowego. Sympatycy wiernego psiaka przynosili mu pożywienie, koce, a także wybudowali mu w zimie budę. Po roku wałęsania i oczekiwania spłoszony petardami po Wiankach postanowił pójść za Marią Miller, która codziennie przynosiła mu jedzenie. Pomimo wydawało się przywiązania do nowej właścicieli nigdy nie pozwolił sobie założyć ani kagańca ani obroży. Gdy po 5 latach wspólnego mieszkania w 1998 roku zmarła starsza pani, pracownicy TOZ’u chcieli przenieść psa do luksusowego hotelu dla zwierząt. Niestety Dżok wyczuł spisek i uciekł. Po kilku dniach poszukiwań znaleziono go martwego na torach kolejowych Według niektórych psie serce nie wytrzymało kolejnej rozłąki i specjalnie wskoczyło pod jadący pociąg. Nigdy nie dowiemy się, jaka była prawdziwa przyczyna tragicznego finału. Jednak jedno jest pewne, że historia psa Dżoka stała się wspaniałym przykładem psiej wierności i stanowi jedną z najmłodszych legend Krakowa.

Czy wiesz, że…

  • Dżok został pochowany na terenie schroniska dla Zwierząt w Krakowie.
  • Na Bulwarach Czerwieńskich powstał pomnik psa Dżoka wykonany przez prof. Bolesława Chromę (najwybitniejszego znanego krakowskiego rzeźbiarza; twórcę rzeźby smoka wawelskiego koło Smoczej Jamy).
  • Odsłonięcie pomniku miało miejsce 2001, dokładnie 10 lat po opuszczeniu przez Dżoka ronda, a dokonał go owczarek niemiecki o imieniu Kety.

Obrazki: mmkrakow.pl

Leave a Reply