Kundel – najpopularniejszy pies w Polsce

KundelW Polsce psy stanowią ok. 8 milionową populację, co oznacza, że średnio na jednego psa w naszym kraju przypada pięć osób. Według statystyk na wielu portalach miłośników oraz prowadzonych przez schroniska wynika, że aż 90% stanowią kundle. Pomimo, że grupa tych czworonożnych milusińskich jest tak licznie reprezentowana w naszych domostwach to niestety nie pojawiają się one nawet w reklamach jakichkolwiek produktów. Często także zapomina się o nich w artykułach dotyczących wyboru pierwszego psa traktując, jako zwierzęta niższej kategorii niż psy rasowe.

Ze względu na to, że kundle są potomkami psów o nieokreślonym pochodzeniu, często będąc krzyżówkami innych kundli trzymanych od wielu pokoleń w naszym kraju są idealnie przystosowane do panujących tutaj warunków. Okrywa włosowa tych zwierząt jest różna od długowłosych, szorstkowłosych po krótkowłose. Zwierzęta łączą cechy charakterystyczne dla wielu ras nierzadko zdarza się, że w jednym miocie rodzą się szczeniaki zupełnie od siebie różne. Heterozja jest tutaj na bardzo wysokim poziomie szczególnie, gdy zwierzę nie można przypisać, jako będące w typie danej rasy. Najkorzystniejszym zjawiskiem wybujałości mieszańców jest odznaczanie się przewagą niektórych cech mieszańców nad cechami, które są charakterystyczne dla poszczególnych ras. Zapewne wielu z naszych czytelników zdaje sobie sprawę, że niektóre rasy są bardziej lub mniej podatne na niektóre choroby np. dysplazje u dogów niemieckich, keratopatie narażenne u shih tzu czy problemy z kręgosłupem u jamników. Stąd też wydaje się, że pojawiającym się w dyskusjach stwierdzeniu: „kundelki są zdrowsze” może być ziarno prawdy. Pamiętajmy jednak, że pomimo niższego współczynnika inbredu (pokrewieństwa) wśród kundli to grupa ta ze względu na tak duże zróżnicowanie podatna jest na różne choroby w zależności od fenotypu (wyglądu) zwierzęcia. Minusem nieznanych przodków u kundli jest trudność w określeniu wyglądu, jaki osiągnie szczeniak, gdy dorośnie, a także temperamentu, jakim będzie się odznaczać.  Właśnie z tego też powodu tak dużą uwagę przykłada się do wyboru właściwej rasy dostosowanej do naszych oczekiwań czy też potrzeb. Kundle jednak według właścicieli tą niepewność, co do ich „charakteru” rekompensują niebywałą mądrością. Poza tym właściciele zarówno psów rasowych jak i kundelków są zgodni, że duże znaczenie ma tutaj wychowanie. Zarówno pies rasowy jak i wielorasowy może być idealnym towarzyszem i przyjacielem rodziny. W przypadku kundli wydaje się, że genetyka nie stanowi tutaj żadnej bariery, bo w ich żyłach płynie krew różnych ras.
Stąd też w przeciwieństwie do ras, które mają predyspozycje do konkretnych zadań kundle świetnie sprawdzają się zarówno podczas aportowania, zaganiania zwierzyny podczas polowania czy też stróżowania obejścia.

Obrazek: ochachbaby.pinger.pl

Leave a Reply