Psie portrety: Dalmatyńczyk

dalmatynczykiPo obejrzeniu filmu “101 Dalmatyńczyków“ każdy zna i uwielbia te łaciate psy.

Pochodzenie

Ich pochodzenie do dziś jest niejasne i opiera się wyłącznie na domysłach. Przypuszcza się, że psy tej rasy przywędrowały z Indii przez Egipt i Grecję do zachodnich wybrzeży Morza Śródziemnego, a stamtąd rozpowszechniły się na Francją i Anglię. Ze wzmianek w pracach historycznych wiadomo, że psy te posiadano już w średniowieczu. W wiktoriańskiej Anglii dalmatyńczyki często towarzyszyły dorożkom, później stały się maskotką nowojorskiej straży pożarnej.

Charakter

Dalmatyńczyki to rasa o ogromnej radości życia. Są bardzo inteligentne, aktywne i szybko się uczą. Uwielbiają zabawę, spacery i dobrze się czują w towarzystwie innych psów. Należy zachęcać psa do zabaw z innymi psami, ponieważ to korzystnie wpływa na proces jego socjalizacji. Dalmatyńczyki to idealne psy rodzinne.

Wymagania

Dalmatyńczyki potrzebują dużo ruchu, dlatego co najmniej dwugodzinne bieganie jest koniecznością. Te psy lubią wszystko: bieganie przy rowerze, pływanie, aportowanie, zabawę czy po prostu bieganie po lesie. Ale ważny jest dla nich nie tylko wysiłek fizyczny, lecz też psychiczny. Pies będzie zachwycony, kiedy nauczysz go małej sztuczki. Zabawy polegające na tropieniu są dla tych inteligentnych psów możliwością rozwijania naturalnych instynktów. Sporty Agility są dla nich idealną rozrywką.

Wygląd zewnętrzny

Dalmatyńczyka nie da się pomylić z inną rasą. Wyróżnia się czarnymi łatkami na białym tle. Ma krótką, gładką i błyszczącą sierść. Może ważyć do 32 kg i osiągać do 61 cm wzrostu.

Odnośniki:

Smycz dla psa, buda dla psa oraz ubranka dla psów w sklepie zooplus.

Leave a Reply