Kocie portrety: Maine Coon

Maine CoonW ostatnim czasie Maine Coon jest jedną z najpopularniejszych kocich ras na świecie. Ma to na pewno związek z ich naturą, odpornością i wspaniałym charakterem.

Pochodzenie

Koty rasy maine coon z wyglądu bardzo przypominają norweskie koty leśne, ale w przeciwieństwie do nich pochodzą z amerykańskiego stanu Maine. Istnieje wiele legend o ich pochodzeniu. Jedną z nich jest założenie, że są mieszanką kotów i szopów praczy (eng. racoon), co jest przecież niemożliwe z biologicznego punktu widzenia.

Charakter

Maine Coony to bardzo miłe i towarzyskie koty. Kiedy kot tej rasy jest jedynym zwierzęciem, wymaga on wiele uwagi od swojego właściciela. Maine Coony są bardzo rozmowne. Ich słodkie mruczenie i miauczenie będzie towarzyszyć Ci przez cały dzień. Są bardzo przystępne i uległe w kontakcie z innymi zwierzętami i dziećmi. Koty rasy Maine Coon idealnie nadają się jako koty domowe i są świetnym zwierzęciem dla osób pracujących.

Budowa ciała

Przeciętna waga kotów tej rasy to 6 do 8 kg. Ich ciało jest umięśnione, o mocnej klatce piersiowej, powinno być długie i kanciaste. Nogi  są mocne, umięśnione, szeroko osadzone, średniej długości i o dobrych proporcjach. Łapy są duże, okrągłe i z widocznymi kępkami sierści. U niektórych kotów kępki są tak długie, że wystają nawet 2 cm poza palce. Ogon powinien mieć mniej więcej długość ciała.

Hodowla

Maine Coony są zdolnymi łowcami. Inteligentne koty chętnie aportują i uwielbiają wodę. Dlatego nie powinieneś się dziwić, jeśli Twój pupil nie omija żadnej kałuży i chętnie bawi się miską z wodą. Drapaki i legowiska powinny być dopasowane do kotów ras bardzo dużych.

Pielęgnacja

Rozsądnie byłoby myśleć, że tak długa sierść wymaga wielu godzin pielęgnacji. Jednak sierść tych kotów nie jest wcale tak wymagająca. Wynika to z tego, że Maine Coony mają mało podszerstka. Dzięki temu ich sierść nie kołtuni się tak łatwo. Wystarczy więc jeśli porządnie wyszczotkujesz jego sierść raz w tygodniu.

Ciekawostka

Koty rasy Maine Coon z Ameryki były pierwszymi kotami wystawowymi. Mieszkańcy stanu Maine byli bardzo dumni ze swoich nietypowych kotów, które wyróżniały się inteligencją, szybkością i siłą. Już w XVIII wieku podczas świąt i festynów mieszkańcy zaczęli porównywać swoje koty między sobą.

Leave a Reply