Jak nauczyć szczeniaka czystości?

Szczeniak

Na co należy zwracać uwagę?

Kiedy do domu wprowadza się nowy i jednocześnie młody pies, należy go nauczyć czystości. Zazwyczaj pies uczy się tego sam z siebie. Aby jednak szybko osiągnąć cel, trzeba przestrzegać kilku prostych zasad.

Krok po kroku do czystości

Cel oznacza to, że pies załatwia się na zewnątrz i alarmuje kiedy musi wyjść.

Można go tego szybko nauczyć:

  • Wyprowadzaj szczeniaka najlepiej 10 minut po każdym posiłku, ponieważ wtedy pełny żołądek wywiera największy nacisk na pęcherz.
  • Wybierz odosobnione miejsce, używane także przez inne psy, które stanie się stałym miejscem załatwiania się Twojego pupila.
  • W nocy ułóż legowisko psa blisko swojego łóżka, tak żebyś zauważył, kiedy pies będzie chciał wyjść.
  • Jeśli jednak, mimo wszystkich środków ostrożności, pies załatwił się w mieszkaniu, nakrzycz na niego tylko wtedy, jeśli stało się to w Twojej obecności. Nie wsadzaj mu pyska w kałużę, wystarczy powiedzieć wyraźne “fuj”, wziąć psa na zewnątrz i czekać, aż się załatwi. Na koniec nie zapomnij o pochwale. Jeżeli nie zauważyłeś, kiedy pies nabrudził w mieszkaniu, krzyczenie na niego jest bezcelowe, ponieważ pies nie potrafi skojarzyć nagany z czymś, co stało się wcześniej.
  • Wyczyść brudne miejsce środkiem dezynfekującym, to powstrzyma psa przed ponownym załatwieniem się w tym samym miejscu.

Rady zooplus

Możesz nauczyć psa czystości także z kuwetą dla psów. Codziennie przesuwaj kuwetę w stronę drzwi wejściowych, wtedy pies będzie gotowy sam załatwiać się na zewnątrz.

Szkolenie potrwa kilka tygodni. Z odrobiną cierpliwości nie powinno być żadnych problemów. W tym czasie możesz wyścielić legowisko lub transporter wkładkami do transporterów Nappy.

Leave a Reply