Psie portrety: OWCZAREK AUSTRALIJSKI

Owczarek australijski

Owczarek australijski jako rasa uznawany jest przez Międzynarodową Federację Kynologiczną od 5 lat. Jednak historia hodowli tej rasa sięga lat 50.

Charakter

Owczarek australijski to pies nadający się do pracy, o bardzo silnym instynkcie opiekuńczym. Co więcej jest bardzo łagodny i zazwyczaj ugodowy. Zdarza się, że może być nieco bojaźliwy w kontakcie z obcymi, jednak to zachowanie można łatwo wyeliminować odpowiednim treningiem. Jest bardzo wrażliwy i gwałtownie reaguje na prowokowanie go. Ponieważ ma tylko niewielki zmysł polowania, świetnie sprawdzi się jako pies pasterski czy ratowniczy. Owczarek australijski będzie idealnym psem dla rodziny, ponieważ jest wierny i uwielbia dzieci.

Pochodzenie

Owczarek australijski nie pochodzi jak mylnie wskazuje nazwa z Australii, a z Ameryki. Tam znaleziono szczątki jego przodków z epoki brązu. Owczarki australijskie uchodzą za bardzo bystre psy. To sprawiło, że psy te były popularne na farmach. To właśnie farmerzy zaczęli hodowlę tej rasy.

Wymagania

Należy pamiętać, że ta rasa jest rasą pracującą i zwykłe spacery jej nie wystarczają. Owczarki australijskie potrzebują 1 do 2 godzin przebywania na otwartym terenie, dużo uwagi, odpowiedniego treningu, rozwijających zabaw i nowych wyzwań. Mogą być trzymane jako jedyne zwierzę w domu lub jako jedno z wielu pupili.

Wygląd

Owczarek australijski to średniej wielkości pies, dlatego jest bardzo zręczny i ruchliwy. Nie jest szczególnie ciężki, mimo jego muskulatury. Sierść jest prosta lub pofalowana i bardzo odporna na warunki pogodowe, ponieważ podszerstek jest przystosowany do klimatu. Cechą szczególną tej rasy jest to, że rzadko jeden osobnik jest podobny do drugiego, ponieważ sierść owczarka australijskiego występuje w różnych kolorach.

Karma dla psa w sklepie zooplus.

Leave a Reply