Dlaczego ptaki ozdobne powinny być hodowane w parach?

PapużkiPapużki faliste, kanarki i inne podobne ptaki to wdzięczni lokatorzy w naszych mieszkaniach, niewymagający za wiele miejsca i poświęconego im czasu. Należy jednak zaznaczyć na samym początku, że ptaki ozdobne powinny być hodowane w parach.

Skutki pojedynczej hodowli

Obraz samotnego kanarka śpiewającego w klatce dla ptaków czy gadającej papugi na drążku jest nieco przestarzały. Ptaki to zwierzęta towarzyskie. Na wolności latają w stadach. Także jako zwierzątka domowe czują się najlepiej w towarzystwie. Wtedy mogą razem bawić się, pielęgnować i jeść, czyli robić to wszystko, czego nie zastąpi im towarzystwo człowieka. Mimo swoich potrzeb, wiele ptaków żyje nie tylko w małych klatach, ale dodatkowo całkiem samotnie.

Dlatego pojedyncza hodowla nie ma prawie żadnych zalet. Ptaki mieszkające samotnie w klatkach czują się źle, są samotne – wbrew powszechnej opinii wcale nie stają się bardziej spokojne i oswojone. Agresywna zabawa zabawkami czy miską jest często mylnie rozumianym zachowaniem godowym.

Na co zwracać uwagę podczas kupna?

Najlepszym lekarstwem na samotność jest kupno drugiego ptaka. Powoli przyzwyczajane do nowego towarzystwa ptaki, które długo żyły samotnie rozkwitają. Pamiętaj jednak, żeby ptaki były tego samego gatunku! Jeżeli nowy towarzysz jest dodatkowo w tym samym wieku i tej samej płci, możesz zminimalizować agresje u ptaka.

Ważne jest, aby powoli przyzwyczajać ptaki do swojego towarzystwa. Najpierw trzymaj je przez kilka dni w oddzielnych klatkach. Na neutralnym terenie, czyli w nowej i większej klatce poznanie przebiega łatwiej. Tutaj żaden z ptaków nie ma przewagi bycia na swoim terenie.

Pokarm dla ptaków w sklepie zooplus.

Leave a Reply