Mokra czy sucha karma dla kota?

Mokra karma dla kotaJakość karmy jest decydująca

Zarówno o mokrej karmie jak i o suchej karmie można usłyszeć dużo stereotypów. Istnieją np. opinie, że sucha karma szkodzi nerkom i drogom moczowym, nie zawiera „konkretnego” mięsa, a koty nie mogą być nią najedzone. Lista tego typu opinii jest bardzo długa.

Jakość kociej karmy

Faktem jest, że sucha karma, tak samo, jak mokra jest stworzona z lekkostrawnych składników o wysokiej jakości. W rzeczywistości nie powinno rozchodzić się o to, czy karma jest sucha lub mokra, lecz o to, jaka jest naprawdę jej jakość. Jest to ważna kwestia, gdyż np. drogi moczowe mogą być uszkodzone zarówno mokrym jak i suchym pokarmem, jeśli wartość pH moczu wzrasta w wyniku zbyt dużej ilości składników roślinnych i niskiej wartości składników ubocznych pochodzenia zwierzęcego. Wtedy to mocz staje się alkaliczny czyli jego pH ma poziom powyżej 7,0. Koty jako zwierzęta drapieżne w naturalny sposób produkują pH poniżej 7,0, co stanowi odczyn kwaśny.

Zalety wysokowartościowego pokarmu dla kotów

Jeśli serwujesz kotu wartościową karmę wysokiej jakości – tak suchą, jak i mokrą – to poziom pH pozostanie na odpowiednim poziomie. Gdy będziesz go karmić małowartościowym pożywieniem to płyny będą wydalane w większej ilości przez kał, a ich znikoma ilość przez drogi moczowe. To zaś sprzyja powstawaniu kamieni. Jeśli jednak będziesz stosować karmę wysokiej jakości, to wydalany stolec będzie mniejszy, a płyny będą usuwane z organizmu poprzez drogi moczowe. To powoduje bardziej skoncentrowaną ilość moczu, która wspiera zdrowie nerek, dróg moczowych oraz zapobiega powstawaniu kamienia.

Leave a Reply